W Hiszpanii małpy mają takie same prawa jak ludzie

  W Hiszpanii małpy mają takie same prawa jak ludzie

  Thomas Catan, Madryt "The Times"

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  To pierwszy kraj na świecie zagwarantuje małpom prawa równe prawom człowieka. Za to kolejny raz nie posłuchano aktywistów, którzy od wielu lat walczą o delegalizację walk byków w kraju korridy.
  Po raz pierwszy w historii hiszpańskie prawodawstwo zagwarantuje zwierzętom prawa równe ludzkim. Hiszpańscy posłowie z parlamentarnej komisji ds. ochrony środowiska poparli rezolucję wzywającą obywateli do przestrzegania Projektu Wielkich Małp.

  To pomysł opracowany przez zespół naukowców i filozofów, którzy przekonują, że najbliżsi biologiczni krewni człowieka także zasługują na swoje prawa.


  Wspomniana rezolucja wzywa hiszpański rząd do promowania Projektu Wielkich Małp na arenie międzynarodowej i ochrony zwierząt przed wykorzystywaniem, torturami i śmiercią.

  - To naprawdę historyczny dzień w walce o prawa zwierząt - nie kryje swej radości Pedro Pozas, szef hiszpańskiego Projektu Wielkich Małp, w rozmowie z dziennikarzem "The Times". - Bez wątpienia zostanie zapamiętany jako kluczowy moment w trudnej walce o ochronę naszych ewolucyjnych towarzyszy.

  Głosowanie wywołało mieszane reakcje. Wielu Hiszpanów wyraziło konsternację faktem, że parlament uznaje za priorytet prawa małp. Dzieje się to w chwili, gdy ekonomia tego kraju dramatycznie zwalnia, a krajem wstrząsa fala manifestacji rybaków i kierowców protestujących przeciwko wysokim cenom benzyny.

  Decyzja parlamentu jest tym bardziej dziwna, że w Hiszpanii nigdy nie było żyjących dziko małp człekokształtnych ani jakichkolwiek innych przedstawicieli tego rodzaju zwierząt. Autor wstępniaka w madryckim dzienniku "El Mundo" zastanawia się, dlaczego właśnie jego kraj miałby stać się głównym obrońcą praw małp na świecie.

  - W obliczu problemów, z jakimi obecnie zmagają się dziś hiszpańscy rolnicy i rybacy, zaangażowanie, z jakim członkowie Kongresu próbują nagle zmienić kraj walk byków w najważniejszego obrońcę praw małp, może zaskakiwać - stwierdza autor tego artykułu.

  Konserwatywna hiszpańska Partia Ludowa także krytykuje pomysł przyznania zwierzętom praw człowieka przez socjalistyczny rząd. Przeciwnicy rezolucji zastanawiają się też głośno, dlaczego Hiszpania miałaby prawomocnie chronić od śmierci i tortur małpy, a nie byki.

  Zdaniem Pedro Pozasa ustawa stworzy precedens, przyznając zwierzętom prawa, które w przyszłości będzie można rozszerzyć także na inne gatunki.

  - Zależy nam na przełamaniu bariery gatunku - powiedział. Rezolucja ma zapobiec szkodliwym eksperymentom na wielkich małpach, choć jak twierdzi aktywista, w Hiszpanii nie notuje się podobnych przypadków. Nowe prawo zakaże też wykorzystywania małp w cyrkach, reklamach telewizyjnych i filmach.

  Legalne pozostanie natomiast trzymanie małp w hiszpańskich ogrodach zoologicznych. Być może warunki, w jakich przebywa 350 goryli, szympansów i orangutanów, ulegną wreszcie poprawie. Jak utrzymują bowiem działacze praw zwierząt, 70 proc. małp w hiszpańskich ogrodach zoologicznych żyje w nieludzkich warunkach.

  Filozofowie Peter Singer i Paola Cavalieri, którzy w 1993 r. założyli Projekt Wielkich Małp, uważają, że szympansy, goryle i orangutany powinny mieć zagwarantowane prawo do życia i wolności oraz nie mogą być źle traktowane.
  Tłum. Lidia Rafa

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w niemałpich warunkach

  małpa w czerwonym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 136 / 126

  "70 proc. małp w hiszpańskich ogrodach zoologicznych żyje w nieludzkich warunkach" - chyba raczej w niemałpich warunkach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Paradoksy

  Piotr M. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 168 / 176

  Mam propozycję - i to całkiem poważną.

  Może należałoby przekonać jednego czy drugiego "filozofa" i "naukowca" (nieprzypadkowo posługuję się tu cudzysłowem) do następującej tezy: każde dziecko...rozwiń całość

  Mam propozycję - i to całkiem poważną.

  Może należałoby przekonać jednego czy drugiego "filozofa" i "naukowca" (nieprzypadkowo posługuję się tu cudzysłowem) do następującej tezy: każde dziecko nienarodzone jest małpą.

  Gdyby udało im się to udowodnić, Hiszpania byłaby pierwszym krajem, gdzie dzieci nienarodzone byłyby bezpieczne.

  Myślmy i uczmy myśleć innych.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Malpa na prezydenta!

  rych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 133 / 139

  Powinni przynac im jeszcze prawa wyborcze i socjalne! Przeicez to skandal, zeby malpa nie mogla brac udzialu w zyciu publicznym, w koncu ma takie same prawa. A co z dyskryminacja malp w pracy?...rozwiń całość

  Powinni przynac im jeszcze prawa wyborcze i socjalne! Przeicez to skandal, zeby malpa nie mogla brac udzialu w zyciu publicznym, w koncu ma takie same prawa. A co z dyskryminacja malp w pracy? Dlaczego niemal 100% zatrudnionych to ludzie? Przeciez to czysty rasizm!
  Ale sa i pozytywne aspekty tej uchwaly. Bo skoro malpa rowna czlowiekowi, to nie musimy juz sie obawiac posadzenia o znieslawienie nazywajac kogos: Ty malpo! na przyklad. Na razie przynajmniej w Hiszpani, ale badzmy dobrej mysli.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo