Menu Region

Ministerstwo Nauki zapowiada reformę szkół wyższych

Ministerstwo Nauki zapowiada reformę szkół wyższych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Podwyższenie jakości nauki i szkolnictwa wyższego oraz zwiększenie konkurencyjności polskich uczelni na rynku międzynarodowym - to cele przygotowywanej reformy nauki.
Zdaniem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej, najważniejsze są zmiany zasad finansowania uczelni i projektów badawczych. Jeszcze w tym roku gotowe będą projekty ustaw o Polskiej Akademii Nauk i jednostkach naukowo-badawczych.

Ministerstwo Nauki chce, żeby w ciągu najbliższego roku zaczął działać nowy system rozdziału pieniędzy na projekty badawcze. Barbara Kudrycka uważa, że rywalizacja uczelni o środki finansowe podwyższy jakość merytoryczną projektów.


Minister zapowiedziała też zmianę ścieżki kariery zawodowej na uczelniach wyższych, między innymi likwidację habilitacji. Jak podkreśla Barbara Kudrycka, środowisko akademickie jest niechętne takiej zmianie w obawie przed utratą pieniędzy. Habilitacja zostanie zastąpiona uprawnieniem promotorskim, które stanie się weryfikacją dorobku naukowego.

Ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada, że wkrótce do Sejmu trafią projekty ustaw o zmianie zasad finansowania nauki. W trakcie opracowywania jest też projekt ustawy o powołaniu nowego Centrum Nauki oraz nowelizacja ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się