Menu Region

Cena baryłki ropy bije kolejne rekordy

Cena baryłki ropy bije kolejne rekordy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł. Rożek

Prześlij Drukuj
Ponad 142 dolary kosztowała w piątek baryłka ropy na rynku energetycznym NYMEX w Nowym Jorku.
Analitycy twierdzą, że jednymi z głównych przyczyn podwyżek są: słabnący dolar, prawdopodobna podwyżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny na początku lipca i niepotrzebna wypowiedź szefa OPEC Chakiba Khelila, który w czwartek zapowiedział, że cena ropy latem może wzrosnąć do 150-170 dolarów za baryłkę. Prognozy ekspertów są równie pesymistyczne: jeśli EBC podwyższy stopy, ceny czarnego złota będą bić kolejne rekordy.

Na podwyżki dramatycznie reagują światowe giełdy. O 2-3 proc. spadły w czwartek indeksy na giełdach w USA, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a Dow Jones znalazł się na najniższym poziomie od września 2006 r. O kilka proc. spadły w piątek akcje koncernu Daimler AG, jednego z największych na świecie producentów samochodów luksusowych, oraz spółki Ryanair Holdings, największego w Europie taniego przewoźnika lotniczego.

W piątek spadły m.in. indeksy na giełdzie w Warszawie. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że rekordowe ceny ropy wpłyną negatywnie na poziomy zysków spółek, wielu dotychczas świetnie wycenianych.

Im baryłka ropy jest droższa, tym bardziej zdecydowane są protesty przeciw podwyżkom cen benzyny. Bezrobotny Niemiec podpalił w piątek w centrum Frankfurtu swój samochód. 30-letni Bawarczyk przyjechał swoim bmw do centrum miasta, oblał samochód benzyną, a następnie go podpalił. Policji zeznał, że "nie było go już więcej stać na utrzymanie auta ze względu na wysokie ceny paliwa".

- Wysokie podatki: akcyza plus wszelkie inne opłaty, wliczone w cenę paliwa powodują, że konsumenci podwójnie odczuwają te podwyżki. To wszystkich kierowców mocno uderza po kieszeni - mówi Andrzej Szczęśniak, ekspert do spraw paliw.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się