Menu Region

Jak zapewnić dziecku bezpieczne wakacje

Jak zapewnić dziecku bezpieczne wakacje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Szumska

Prześlij Drukuj
Wybierając się na urlop z małym dzieckiem, przygotuj do podróży fotelik samochodowy, miej pod ręką niezbędne leki i ulubione zabawki
Wakacje to czas, kiedy szczególnie powinniśmy zatroszczyć się o nasze pociechy. Dzieci narażone są na szczególne niebezpieczeństwa i planując rodzinny urlop, przygotuj się na każdą sytuację. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak sprawić, by wspólny wyjazd na wakacje z dzieckiem przebiegł bezpiecznie i przyjemnie dla całej rodziny.

Wielu pediatrów jest zdania, że nie ma żadnych ograniczeń co do wieku dziecka, z którym możesz wyruszyć w podróż samochodem lub samolotem. Wyjazdu należy unikać tylko w pierwszych tygodniach życia dziecka. Później, jeśli maluch jest zdrowy, nie ma przeciwwskazań do podróży.

UWAGA!
Jeśli dziecko ma katar lub zapalenie ucha, koniecznie przełóż podróż samolotem ze względu na dolegliwości związane ze zmianą ciśnienia przy starcie i lądowaniu.

Jeżeli chcesz podróżować z maluchem, najlepsze będzie miejsce znane i sprawdzone. Unikaj raczej forsownych imprez objazdowych, kiedy większość dnia spędza się w samochodzie. Warto wybrać spokojną miejscowość o łagodnym klimacie.

Planując wakacje, zwróć uwagę na sposób przygotowywania regionalnego jedzenia - dzieci bardziej niż dorośli narażone są na zatrucia. Do picia kupuj tylko wodę butelkowaną, owoce myj bardzo starannie.

Podczas wakacyjnych szaleństw zdarza się, że dziecko się przewróci, uderzy, użądli je owad. W apteczce powinny znaleźć się środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe, odkażające, przeciwgorączkowe, leczące biegunkę. Gdy pociecha cierpi na alergię, koniecznie trzeba zapakować farmaceutyki zalecone przez lekarza.

Zanim wsiądziesz do samochodu, pociągu czy samolotu, spisz rzeczy, które koniecznie musisz zabrać:
środki higieniczne,
lekarstwa,
niegazowaną wodę mineralną, zdrowe lekkie przekąski,
poduszkę, kocyk, zabawki, które umilą podróż.

Weź też koniecznie ze sobą tzw. Kartę życia, którą dołączymy do jutrzejszego wydania dziennika "Polska". Na Karcie są miejsca na wpisanie informacji, które mogą uratować życie twoje i dziecka (grupa krwi, ważne choroby, np. cukrzyca, alergie, na które cierpi jej posiadacz), a także dane i telefon do osoby, którą należy powiadomić w razie nieszczęśliwego wypadku. Kartę musi wypełnić każdy z członków rodziny, także dzieci. Pamiętaj, że dane na Karcie muszą być potwierdzone przez lekarza, zwłaszcza informacje o grupie krwi.

Karta życia będzie pomocna zwłaszcza w sytuacji, kiedy o uratowaniu życia decydują minuty. Lekarze twierdzą, że w wielu przypadkach udałoby się zapobiec nieszczęściu, gdyby w porę mieli informacje o poszkodowanym.

Dzieci do 10. roku życia muszą podróżować w foteliku, który powinien być dopasowany do wagi i wzrostu. Upewnij się, że fotelik, który masz lub zamierzasz kupić, posiada atest. Sprawdź, czy dziecku będzie w nim wygodnie. Fotelik umieść na tylnym siedzeniu. Jego pasy powinny być tak wyregulowane, żeby nie krępowały ruchów i można było wsunąć pod nie dłoń. Pasy niedostosowane do wzrostu dziecka mogą w czasie wypadku spowodować poważne urazy kręgosłupa. Fotelik dla niemowlęcia powinien być bardziej płaski. Maluchy nie powinny podróżować w pozycji półleżącej, gdyż bardzo obciąża to kręgosłup. Dla dzieci do czwartego roku życia najbezpieczniejsza jest podróż tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik przyda się także w samolocie. Najlepiej będzie, jeśli postawisz go w przejściu na czas lotu, ale musisz najpierw poprosić załogę o zgodę.

Dziecko podczas jazdy może cierpieć na bóle głowy i nudności. Jak temu zapobiec?
Przede wszystkim przed wyjazdem nie powinno zbyt dużo jeść i pić. Najlepszą pozycją do jazdy będzie pozycja półleżąca. Należy często wietrzyć pojazd, a także robić krótkie postoje na świeżym powietrzu. Ogranicz dziecku śledzenie krajobrazu i zamontuj na szybach rolety przeciwsłoneczne. Zapewnij dziecku jak najwięcej rozrywki - daj zabawki, czytaj książeczki. Można wziąć ze sobą przenośny odtwarzacz DVD i puszczać ulubione bajki. Skutecznym lekiem na chorobę lokomocyjną jest aviomarin, który należy zażyć na 30 minut przed podróżą, jednak lek ten powoduje skutki uboczne w postaci senności, czasem występuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Nie należy stosować go u dzieci do drugiego roku życia. Przed zastosowaniem leku poradź się lekarza.

Nie pozwalaj maluchowi przebywać za długo na słońcu. Zbyt długie opalanie się każdy z nas może przypłacić oparzeniami, złuszczeniami, obrzękami, piegami, plamami, a nawet nowotworem skóry. Dzieci są jeszcze bardziej narażone na posłoneczne dolegliwości.

Rodzice muszą przestrzegać kilku zasad. Pierwsze pobyty dziecka np. na plaży muszą być najwyżej kilkunastominutowe. Smaruj skórę kremami z filtrami przeciwsłonecznymi. Dobierając je, zwróć uwagę na faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym i do jakiego kraju się wybierasz - im dalej na południe, tym filtr powinien być mocniejszy. Na główkę nakładaj przewiewny kapelusik, lekką koszulką osłaniaj ramiona.

Dzieci do lat trzech w ogóle nie powinny przebywać w pełnym słońcu. Starsze z kąpieli słonecznej mogą korzystać tylko w ruchu.

Warto na plażę albo wycieczkę zabrać owoce, które są dobrą alternatywą dla lodów, a w dodatku zawierają dużo wody.

Pamiętaj o tym, że woda i piasek nie są krystalicznie czyste, dlatego maluchy nie powinny biegać po plaży bez stroju kąpielowego. Niewskazane jest także siadanie na piasku w mokrych kąpielówkach. Po wyjściu z wody dziecko powinno przebrać się w suchy strój.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się