Menu Region

Wielka Brytania nie ma siły walczyć

Wielka Brytania nie ma siły walczyć

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Najwyższy dowódca brytyjskich sił zbrojnych ostrzegł, że Wielka Brytania nie jest w stanie prowadzić działań wojennych na dwóch frontach.
Do tej pory rząd w Londynie zawsze twierdził, że brytyjskie siły zbrojne są w stanie walczyć jednocześnie w Iraku i Afganistanie, gdzie przebywa stale 12 tysięcy Brytyjczyków - w Iraku 4 tysiące, w Afganistanie dwa razy więcej.

Szef sztabu obronnego, generał lotnictwa, sir Jock Stirrup, powiedział dziennikarzom, że brytyjska armia dźwiga ciężar operacji ponad swoje siły. Ta sytuacja trwa już od 5 lat, mimo że brytyjska armia nie była i nie jest przygotowana na taką ewentualność.


Sir Jock Stirrup dodał, że obecnie to Afganistan stanowi większy problem, gdyż jest to, jak się wyraził, kraj średniowieczny, a jego modernizacja i konieczność obecności wojskowej NATO, potrwa dziesięciolecia.

Generał Stirrup zawiódł zapewne oczekiwania Ministerstwa Obrony w Londynie, które właśnie przedłużyło o rok jego kadencję na stanowisku szefa sztabu obronnego, pomijając szefa sztabu armii lądowej, generała Richarda Dannatta.

Generał Dannatt powinien zwyczajowo objąć tę funkcję po szefie sztabu lotnictwa, ale naraził się rządowi prognozując, że wojny w Iraku i Afganistanie mogą załamać brytyjska armię.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się