Menu Region

IPN nie chce zwrotu dokumentów od Wałęsy

IPN nie chce zwrotu dokumentów od Wałęsy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Instytut Pamięci Narodowej nie rozważa zwrócenia się do Lecha Wałęsy o zwrot akt Służby Bezpieczeństwa, przekazanych byłemu prezydentowi w 1994 roku przez służby specjalne. Informację taką przekazał IAR rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.
Informację o rzekomym żądaniu IPN-u podała "Rzeczpospolita". Według gazety chodzi o dokumenty dotyczące między innymi Lecha Kaczyńskiego, Jacka Merkla, Lecha Wałęsy i Bogdana Borusewicza.

Sprawa zwrotu akt ma związek z książką Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" wydaną przez IPN. Autorzy udowadniają w niej, że Wałęsie w czasach prezydentury udostępniono dokumenty Służby Bezpieczeństwa. Części z nich miał do tej pory nie oddać.

Są to ponad dwa tysiące stron dokumentów na mikrofilmach, które w 1994 roku trafiły do Wałęsy.

W 1996 roku stwierdzono, że dokumentów tych nie zwrócono.

"Rzeczpospolita" pisze, że wówczas szef UOP Andrzej Kapkowski wysłał do byłego prezydenta żądanie zwrotu materiałów, ale nie otrzymał żadnej wypowiedzi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się