Menu Region

Lek odchudza, ale może zabić

Lek odchudza, ale może zabić

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki

Prześlij Drukuj
Pigułka, która zmniejszy naszą wagę, ciśnienie i poziom cholesterolu, może równocześnie wpędzić nas w depresję, a nawet doprowadzić do samobójstwa.
Pigułka, która zmniejszy naszą wagę, ciśnienie i poziom cholesterolu, może równocześnie wpędzić nas w depresję, a nawet doprowadzić do samobójstwa. Mimo tego zagrożenia, brytyjski fundusz zdrowia (NHS) dopuścił środki zawierające rimonabant do sprzedaży. W innych krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, lek jest dostępny pod handlową nazwą Acomplia.

Choć jest niezwykle skuteczny, u co dziesiątego pacjenta wywołuje stany depresyjne.
U co setnego może nawet doprowadzić do prób samobójczych. W związku z tym rimonabant jest niewskazany dla osób, które cierpią lub cierpiały na depresję. W czasie terapii pacjent powinien być nieustannie obserwowany, tym bardziej że depresja jest często powiązana z otyłością. Brytyjski fundusz zdrowia zaleca przepisywanie Acomplii tylko pacjentom, wobec których inne terapie były nieskuteczne.

Wiadomo, że od próbnego wprowadzenia na angielski rynek w czerwcu 2006 r. rimonabant doprowadził do śmierci pięć osób. Trzy zmarły z powodu chorób serca. Jedna popełniła samobójstwo.

- Lek może być skuteczny, ale z powodu efektów ubocznych nie powinien być stosowany w dłuższej terapii - ostrzega prof. Alan Maryon--Davies. Choć NHS i Unia Europejska dopuściły Acomplię do sprzedaży, lekarze w Szkocji i USA wciąż mają co do niej wątpliwości. Mimo to lek jest dostępny i stosowany w 56 krajach na całym świecie.

Lekarze podkreślają, że używany z rozwagą rimonabant może pomóc wielu ludziom. Terapia prowadzi do spadku łaknienia, co w połączeniu z ćwiczeniami i odpowiednią dietą może pozwolić pacjentowi zrzucić aż 10 proc. masy ciała.

Co więcej, stosowanie rimonabantu poprawia ogólny stan zdrowia pacjenta, zmniejszając poziom cholesterolu i ciśnienie. Leki na jego bazie są również stosowane w walce z uzależnieniami, zmniejszając głód nikotynowy czy narkotyczny. Pomagają też cukrzykom poprzez regulowanie poziomu cukru we krwi.

- To naprawdę dobry i wszechstronny lek, który może pomóc ludziom, którzy próbowali już wszystkich innych terapii - uważa dr David Haslam. - Z pewnością jego dopuszczenie do sprzedaży to dobra decyzja, a lek będzie niezwykle popularny - dodaje.

Choć Acomplia jest dostępna w Polsce, na drodze do jej popularności stanie jednak cena. Jedno opakowanie, wystarczające na miesięczną terapię, kosztuje ok. 500 zł, a specyfik nie figuruje na liście leków refundowanych.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się