Menu Region

Ewa Sowińska pakuje się i żegna z polityką

Ewa Sowińska pakuje się i żegna z polityką

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

Prześlij Drukuj
Bagażówka wywiozła już meble ze służbowego mieszkania Ewy Sowińskiej na rządowym osiedlu na warszawskiej Sadybie. Już 30 czerwca Sowińska opuści też gabinet Rzecznika Praw Dziecka w eleganckiej kamienicy w Śródmieściu. To koniec pięcioletniej przygody z polityką. Ewa Sowińska wraca do Łodzi, by, jak zapowiada, znów leczyć dzieci.
Następcę kontrowersyjnej pani rzecznik poznamy najwcześniej z końcem sierpnia. Projekt nowelizacji ustawy o RPD, który ma poszerzyć jego kompetencje, utknął w biurze sejmowych legislatorów.

- Nowy projekt daje rzecznikowi prokuratorskie uprawnienia. Biuro legislacyjne poprosiło o więcej czasu, by zbadać, czy takie zapisy nie wymagają zmiany np. w kodeksach prawnych - ujawnia posłanka PO Magdalena Kochan, która pilotuje w Sejmie projekt ustawy.

Nowy rzecznik będzie mógł być stroną w procesach przeciw osobom i instytucjom, które łamią prawa dzieci. Zyska też inicjatywę ustawodawczą. - Osoba o tak szerokich uprawnieniach musi spełniać wyśrubowane wymagania - zaznacza Kochan. W projekcie znalazł się zapis, że RPD nie może być członkiem żadnej partii politycznej. Musi mieć co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi lub na ich rzecz. Stanowiska nie może zajmować osoba, która w przeszłości miała choćby przez krótki czas odebrane lub ograniczone prawa rodzicielskie.

Kluby partyjne mogą zgłaszać kandydatów do 21 lipca. W Platformie Obywatelskiej, która ma największy apetyt na przejęcie Biura Rzecznika Praw Dziecka, głosy są wciąż podzielone. Największe poparcie (m.in. szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego) zyskał Marek Michalak - kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, pedagog i autor piosenek dla dzieci. Już mając 16 lat, stworzył Koło Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy. Odwiedzał je w szpitalach, zakładał świetlice socjoterapeutyczne. Za swoją działalność społeczną dostał wiele nagród.

Politycy PO nie przekreślają jednak kandydatury Joanny Luberadzkiej, szefowej Fundacji "Przyjaciółka". Od ośmiu lat opiekuje się ona ubogimi i odrzuconymi dziećmi, promuje rodzicielstwo zastępcze.

PiS nie ma na razie ostatecznego kandydata. Na giełdzie nazwisk przewija się m.in. Olga Jochan, psycholog i autorka publikacji o problemach dzieci i młodzieży. Kandydata na RPD szuka też Lewica. Jej politycy dotychczas liczyli, że wystawią Katarzynę Piekarską. Są zmuszeni szukać dalej, bo Piekarska została szefową struktur SLD na Mazowszu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się