Menu Region

Mugabe praktycznie zwyciężył w Zimbabwe

Mugabe praktycznie zwyciężył w Zimbabwe

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Druga tura wyborów prezydenckich w Zimbabwe zgodnie z planem dojdzie do skutku w piątek. Ogłosiła to tamtejsza komisja wyborcza. Oznacza to, że panujący w tym kraju od 28 lat Robert Mugabe praktycznie zapewnił sobie zwycięstwo.
Lider opozycji Morgan Tsvangirai wycofał się z wyborów i w obawie o swoje życie schronił się w ambasadzie Holandii. Dzisiaj wyszedł stamtąd zaledwie na parę godzin, by zorganizować konferencję prasową. Zaapelował do państw Afryki o przysłanie sił pokojowych. - Zawsze podkreślaliśmy, że problem Zimbabwe jest problemem całej Afryki. A to wymaga, aby cała Afryka znalazła rozwiązanie. Dlatego proszę Unię Afrykańską, aby wraz z ONZ rozpoczęła szeroką inicjatywę, by rozpocząć proces zmian w Zimbabwe - oświadczył Tsvangirai.


Wcześniej na nadzwyczajnym posiedzeniu południowoafrykańscy liderzy zaapelowali do rządzącego Zimbabwe Roberta Mugabe o przełożenie wyborów. Z całego świata płyną też głosy potępienia dla reżimu Mugabe. Brytyjska królowa pozbawiła właśnie prezydenta Zimbabwe nadanego mu 14 lat temu tytułu szlacheckiego. W oświadczeniu brytyjskiego MSZ napisano, że powodem jest naruszanie praw człowieka. Premier Gordon Brown oświadczył, że na tym nie koniec. - Przygotowujemy się do zaostrzenia sankcji, tak ekonomicznych jak i wjazdowych wobec członków reżimu Mugabe - powiedział brytyjski premier.

Wczoraj Rada Bezpieczeństwa ONZ w specjalnej rezolucji uznała, że przeprowadzenie demokratycznych wyborów w Zimbabwe jest niemożliwe. Pierwszą turę wyborów pod koniec marca wygrał kandydat opozycji Morgan Tsvangirai, ale nie zdołał on przekroczyć 50-procentowego progu wyborczego. Opozycja twierdzi, że od tamtego czasu nasiliły się represje władz. 70 zwolenników opozycji miało zostać zabitych, dwustu jest zaginionych, a tysiące ludzi wygnano z domów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się