Menu Region

Silvio Berlusconi zamroził swoje procesy o korupcję

Silvio Berlusconi zamroził swoje procesy o korupcję

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Richard Owen "The Times"

Prześlij Drukuj
Włoski senat przyjął we wtorek projekt ustawy, którą zdaniem krytyków Silvia Berlusconiego stworzono po to, aby uchronić premiera przed wyrokiem za korupcję.
Berlusconi przekonuje, że jego "pakiet bezpieczeństwa" to spełnienie obietnic złożonych przed kwietniowymi wyborami. Zobowiązał się wówczas do zaostrzenia walki z przestępczością. Zdaniem premiera nowe prawo nie będzie miało zastosowania do jego osoby. Projekt czeka teraz na akceptację deputowanych. Jego przyjęcie będzie jedynie formalnością, gdyż partia Berlusconiego dysponuje tam zdecydowaną większością.

Przedstawiciele centrolewicowej opozycji uważają, że ustawa ma na celu uchronienie premiera przed zarzutami o korupcję. Główny punkt dokumentu przewiduje bowiem zawieszenie na rok procesów sądowych w sprawie przestępstw popełnionych przed połową 2002 roku. Wyjątek stanowią czyny z użyciem przemocy, przewinienia o charakterze mafijnym oraz takie, za które grozi wyrok większy niż 10 lat więzienia.

Zdaniem zwolenników Berlusconiego nowe przepisy pozwolą usprawnić działanie wymiaru sprawiedliwości i zlikwidować zatory w sądach. Według najnowszych sondaży dziennika "La Repubblica" zaledwie 35 proc. Włochów darzy zaufaniem włoski system sądowniczy.

Oponenci premiera twierdzą, że projekt został złożony nieprzypadkowo. Dzięki niemu możliwe będzie bowiem zamrożenie procesu toczącego się obecnie w Mediolanie. Berlusconi oskarżany jest o to, że w 1997 r. zlecił wypłacenie 600 tys. dol. brytyjskiemu prawnikowi Davidowi Millsowi. Adwokat miał w zamian złożyć fałszywe zeznania w dwóch sprawach korupcyjnych przeciwko Berlusconiemu. Obaj mężczyźni odrzucają zarzuty.

Anna Finocchiaro z centrolewicowej Partii Demokratycznej oskarża Berlusconiego o "narażanie demokracji na niebezpieczeństwo". Jej zdaniem premier chce naginać prawo dla własnych korzyści. Podobnych praktyk dopuszczał się, zdaniem Finocchiaro, pełniąc ten sam urząd w latach 2001-2006.

Niccolo Ghedini, adwokat Berlusconiego i deputowany z ramienia jego partii, zaprzecza, jakoby jego klient dążył do zamrożenia swojego procesu. - Premier zapowiedział, że jego postępowanie będzie nadal trwało - stwierdził Ghedini. Gdyby jednak udało się przegłosować kolejną ustawę dającą szefowi rządu immunitet, Berlusconi mógłby uniknąć postępowania na czas sprawowania urzędu.
Tłum. Grzegorz Gutkowski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się