Menu Region

Polscy stoczniowcy demonstrowali w Brukseli

Polscy stoczniowcy demonstrowali w Brukseli

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Gorący przebieg miała demonstracja w Brukseli związkowców ze stoczni Gdynia, Gdańsk i Szczecin. Podczas manifestacji doszło do podziału, na nogi postawiona została belgijska policja.
Stoczniowcy przyjechali bronić swoich zakładów przed upadkiem, który grozi im, jeśli Komisja Europejska zażąda zwrotu rządowego wsparcia udzielonego po wejściu Polski do Unii. Ratunkiem jest szybka restrukturyzacja i prywatyzacja.

Od demonstracji szybko odłączyli się związkowcy z Gdańska, którzy nie zgadzają się na połączenie ze stocznią Gdynia. Ich zdaniem, polski rząd nie przekazuje prawdziwych informacji do Brukseli. "Przypisuje się długi stoczni gdyńskiej, kosztem stoczni gdańskiej. Gra jest po stronie polskiej i związkowców, niestety" - tłumaczył jeden z nich.

Przez kilkadziesiąt minut stoczniowcy z Gdańska blokowali wejście do Komisji Europejskiej. Widząc,. co się dzieje, stoczniowcy z Gdyni i Szczecina zakończyli demonstracje. "Trudno było nadwyrężać cierpliwość brukselskiej policji" - wyjaśnił jeden ze stoczniowców.

Do związkowców wyszła unijna komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes. "Świadoma jestem znaczenia przemysłu stoczniowego dla Polski. Chcę rozwiązania tej sytuacji, ale polski rząd jeszcze nie przedstawił planów, których się domagamy".

Termin na przysłanie szczegółowych programów restrukturyzacyjnych trzech stoczni polski rząd ma do jutra.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się