Niezwykły Gamma Knife leczy dziecko w Katowicach. To po raz pierwszy w Polsce

Agata Pustułka
10-letnia dziewczynka jest pierwszym dzieckiem w Polsce, u której zastosowano leczenie Gamma Knife
10-letnia dziewczynka jest pierwszym dzieckiem w Polsce, u której zastosowano leczenie Gamma Knife Marzena Bugała
W szpitalu przy ul. Ceglanej w Katowicach Julka układała wczoraj na łóżku puzzle. Obok czuwała mama, która powoli opuszczają skrajne emocje. - W czwartek, w dniu zabiegu, bardzo się bałam. Dziś jest już po wszystkim. Idziemy do domu i będziemy czekać na efekty zabiegu - wyjaśniała w piątek kobieta.

10-letnia dziewczynka jest pierwszym dzieckiem w Polsce, u której zastosowano leczenie Gamma Knife, czyli tzw. "nożem gamma", dzięki któremu uderza się w guza 192 wiązkami promieniowania, którego źródłem jest kobalt.
Gdy Julka miała trzy lata zdiagnozowano u niej łagodnego guza w mózgu. To tzw. hamartoma podwzgórza. (guz może być zlokalizowany także w innych narządach np. w płucu).

Gdy "wybierze" podwzgórze powoduje padaczkę, której towarzyszą napady śmiechu.

Hamartoma ma charakter wrodzony. Jego usytuowanie w mózgu nie pozwalało na zabieg operacyjny, bo byłby on obarczony zbyt dużym ryzykiem.

Hamartoma podwzgórza występuje rzadko i zwykle nie jest właściwie rozpoznawana. Na ten trop mogą jednak naprowadzić właśnie nietypowe ataki śmiechu.

- Staramy prowadzić normalne życie. Córka jeździ na rowerze, czy rolkach, bawi się na podwórku. Oczywiście pod naszą kontrolą. Cały czas znajduje się pod opieką kogoś dorosłego. Mam wielką nadzieję, że po zabiegu wiele się zmieni. Teraz jednak musimy się uzbroić w cierpliwość - wyjaśnia mama Julii.

Na efekty leczenia trzeba trochę poczekać. Podczas wizyty kontrolnej lekarze sprawdzą jak "nóż gamma" podziałał na guza. Neurochirurdzy liczą, że dzięki leczeniu objętość guza zmniejszy się, a przez to złagodzone zostaną lub całkowicie ustąpią objawy, które teraz tak bardzo utrudniają życie Julki.

- Takie guzy, jak u naszej małej pacjentki, są trudne do opanowania farmakologicznego. Na szczęście posiadamy Gamma Knife, który jest w tym wypadku optymalnym rozwiązaniem: bezbolesnym, nieinwazyjnym, a skutecznym - wyjaśnia neurochirurg dr Arkadiusz Lech, kierownik pracowni Gamma Knife w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w szpitalu przy Ceglanej w Katowicach.

Julka mówi, że wcale nie bała się zabiegu. Jedyną pozostałością po nim jest malutki opatrunek na czole, gdzie miała przytwierdzoną specjalną ramę stereotaktyczną, niezbędną do wykonania obliczeń, które pozwoliły, by promieniowanie trafiło precyzyjnie do wyznaczonego celu.
W pionierskim zabiegu w Katowicach uczestniczył prof. Jean Régis z Centrum Stereotaktycznej Neurochirurgii i Radiologii przy Szpitalu Uniwersyteckim Simone w Marsylii, które jest światowym liderem w stosowaniu metody Gamma Knife także u dzieci, często młodszych od "naszej" Julki, np. trzyletnich.

Stosowanie tej procedury u dzieci jest trudniejsze niż u dorosłych, bo wymaga znieczulenia ogólnego, opieki anestezjologicznej.

Dziewczynka świetnie zniosła pobyt w szpitalu. Ale teraz marzy już tylko o tym, żeby wrócić do domu, do rodziny, w tym siostry bliźniaczki Emilki oraz brata, a także do szkoły, bo bardzo lubi swoją klasę.

- Problemy Julki wszyscy rozumieją i okazują jej wsparcie . To dla niej i dla nas bardzo ważne - dodaje mama dziewczynki.

Rozdrobnione kontrakty, źle wydawane pieniądze na profilaktykę

Chociaż w ciągu ostatnich lat nastąpił bardzo duży wzrost nakładów na leczenie nowotworów z 1,5 mld zł do ponad 4 mld. zł to niestety wciąż w Polsce nieskutecznie leczymy raka. Środowisko onkologów w wielką nadzieją powitało Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych , ale widać, że działania profilaktycznie nie są skuteczne, ba często mówi się o marnowaniu środków.

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, która obradowała w Katowicach wystąpiła z uchwałą w sprawie określenia roli uniwersytetów w funkcjonowaniu polskiej onkologii. "Aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia zwiększająca się liczba chorych, a także w związku z pojawiającymi się nowymi technologiami, polska onkologia musi mieć umożliwiony dalszy rozwój, przede wszystkim przez rozwój onkologii uniwersyteckich" - stwierdzili rektorzy. Sprzeciwiają się "wyrywkowemu" kontraktowaniu przez NFZ świadczeń onkologicznych, bo płatnik powinien promować kompleksowe leczenie chorych. Problem jest też zbyt mała liczba lekarzy specjalizujących się z onkologii.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niezwykły Gamma Knife leczy dziecko w Katowicach. To po raz pierwszy w Polsce - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl