Menu Region

Końca świata nie wywołamy - uspokajają nas fizycy

Końca świata nie wywołamy - uspokajają nas fizycy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

Prześlij Drukuj
Największy na świecie eksperyment z dziedziny fizyki nie zagraża naszej planecie - zapewniają eksperci Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN).
Zdaniem krytyków bowiem najnowsza zabawka europejskich uczonych może doprowadzić do zniszczenia całego globu.

Dwie osoby złożyły nawet pozew w tej sprawie do amerykańskiego sądu. Wygląda jednak na to, że fizyków - także z Polski - nic nie powstrzyma. Już w lipcu przystąpią do testów, a pierwsze eksperymenty wykonają zaraz po wakacjach.

Przyczyną całego zamieszczania jest tzw. Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) - najbardziej zaawansowany projekt w dziedzinie badań cząstek elementarnych. Niezwykle skomplikowane urządzenie naukowcy zbudowali w latach 1995-2007 kosztem 10 mld dol. Położone jest w tunelu o długości 27 km, biegnącym 100 metrów pod ziemią między Francją i Szwajcarią.

Sercem Zderzacza jest akcelerator, czyli urządzenie, które pozwala rozpędzać cząstki elementarne do prędkości bliskiej prędkości światła. Cząstki są następnie naprowadzane na siebie i zderzane w komorze opatulonej rozmaitymi detektorami. W chwili uderzenia materia rozpada się na podstawowe "cegiełki", a fizycy mogą wnioskować, z czego naprawdę zbudowany jest cały wszechświat.

Chociaż już starożytni Grecy podejrzewali, że materia składa się z atomów, dopiero całkiem niedawno odkryto składające się na nie elektrony (w 1897 roku), protony (w 1919 roku) i neutrony (w 1932 roku).

Dzięki akceleratorom, które zaczęto konstruować przed II wojną światową, wiadomo, że te trzy rodzaje cząstek same zbudowane są z jeszcze mniejszych cząstek - kwarków oraz gluonów.

Rozbijając materię na kawałki, naukowcy doliczyli się sześciu rodzajów kwarków, a także kilkuset innych rodzajów cząstek elementarnych. Mianem hadronów określa się cząstki złożone z kwarków. Są wśród nich zarówno protony i neutrony, jak i tzw. mezony.

Wraz z rozwojem badań nad cząstkami elementarnymi rosły rozmiary akceleratorów, energia zderzeń oraz precyzja aparatury pomiarowej. Wielki Zderzacz Hadronów - największa maszyna zbudowana przez człowieka - jest ukoronowaniem tego procesu.

Nowe urządzenie wykorzystuje tunel wydrążony dla akceleratora LEP (Wielki Zderzacz Elektronów i Protonów) powstałego w latach 80., jest jednak znacznie bardziej od niego zaawansowane.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się