Nowy rejestr pośredników i zarządców nieruchomości

Artur Osak
Konferencja PFRN
Konferencja PFRN PFRN
Będzie można sprawdzić wiarygodność pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Od 20 grudnia 2013 będzie działał ogólnopolski rejestr pośredników i zarządców nieruchomości utworzony przez Polską Federację Rynku Nieruchomości (PFRN).

Już od 1 stycznia 2014 roku następuje całkowita deregulacja znosząca wymogi na wykonywanie zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. Nie potrzebne będą już licencje, aby wykonywać te zawody.

Nie będą obowiązywać żadne wymogi zarówno w zakresie niekaralności, wykształcenia, jak i kwalifikacji dla osób, które będą świadczyć usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Jedynie na przedsiębiorcy ciążyć ma obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Przy czym ustawodawca nie przewidział żadnych restrykcji za brak takowego ubezpieczenia.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości wychodząc na przeciw bezpieczeństwu klientów korzystających z usług pośredników i zarządców nieruchomości oraz wzorując się najlepszych europejskich rozwiązaniach, uruchamia ogólnopolski rejestr, który będzie wiarygodnym źródłem informacji o pośrednikach i zarządcach nieruchomości świadczących usługi na rynku nieruchomości po 1 stycznia 2014 roku. Dotychczas prowadzony, państwowy rejestr osób z licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości zostaje z zamknięty z dniem 31.12.2013.

Nowy rejestr, ma być elementem systemu potwierdzania kwalifikacji i kompetencji osób świadczących usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Ma on na celu przede wszystkim zapewnienie przyszłym klientom biur pośrednictwa i zarządców, rzetelnej informacji na temat osób wykonujących zawody rynku nieruchomości.

Gośćmi specjalnymi podczas konferencji, gdy ogłaszano zasady nowego rejestru byli Claudine Speltz - Prezydent CEPI (Europejskiej Rady Nieruchomości z siedzibą w Brukseli) i Xavier Ortegat - Dyrektor Zarządzający CEPI.

- Ponieważ nie przedstawiono dowodów, które pozwalałby zrozumieć przyczyny deregulacji, możemy zakładać, że przeprowadzono ją z przyczyn czysto politycznych – powiedział Xavier Ortegat - Dyrektor Zarządzający CEPI.

- Nowe reguły gry na polskim rynku nieruchomości są niejasne – powiedziała Claudine Speltz - Prezydent CEPI. – Nie można promować gospodarki europejskiej jako całość, jeżeli kompetencje poszczególnych krajów zrzeszonych w UE są inne. Możemy zadac pytanie władzom Polski: jakie były motywy wprowadzenia deregulacji, jeżeli w krajach takich jak: Niemcy, Irlandia, Czechy, Francja czy Belgia wprowadzane są dodatkowe zabezpieczenia i regulacje na rynku nieruchomości, chroniące klientów – dodała Claudine Speltz.

Spis powszechny pośredników

PFRN będzie prowadzić internetowy, ogólnodostępny rejestr osób posiadających licencje nadane przez PFRN. - Rejestr będzie zawierał szczegółowe informacje o pośredniku lub zarządcy nieruchomości m.in. dane osobowe, kontakt, zdjęcie, opis jego doświadczenia, wykształcenie. Co ważne, w rejestrze pośrednik i zarządca nieruchomości, będzie musiał podać informacje o posiadanym ubezpieczeniu tj. nazwę ubezpieczyciela oraz sumę gwarancyjną. Dane te, będą szczególnie istotne z punktu widzenia wiarygodności osoby wykonującej zawód - mówił Leszek A. Hardek, Prezydent PFRN.

Zgodnie z założeniami ustawodawców, to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma zabezpieczać interesy klientów korzystających z usług pośredników lub zarządców nieruchomości. Niestety pośpiech oraz zupełne lekceważenie opinii środowiska przy tworzeniu zapisów ustawy deregulacyjnej spowodował, że brakuje przepisów, które określały by restrykcje za brak takowego ubezpieczenia. W praktyce może okazać się, że wiele biur nieruchomości nie wykupi stosownej polisy po 1 stycznia 2014 roku.
Kto otrzyma licencję pośrednika i zarządcy PFRN po 1 stycznia 2014 r.?

Od stycznia 2014 roku znikają standardy zawodowe pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości.
Zatem norma określająca m.in. zasady współpracy z klientem, zakres czynności, rolę pośrednika oraz zarządcy oraz reguły wykonywania zawodu przede wszystkim zabezpieczające interes klienta. PFRN wprowadza Kodeks etyki pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Zapisy bazują na Europejskim Kodeksie Etyki zawodowej specjalistów rynku nieruchomości przyjętym przez CEPI (Europejską Radę Nieruchomości).

Przygotowany przez PFRN kodeks definiuje zawody pośrednika i zarządcy nieruchomości, określa zakres czynności zawodowych oraz formułuje relacje z klientami. Każda osoba, która będzie chciała uzyskać licencję PFRN musi przyjąć na siebie zobowiązanie przestrzegania zapisów takiego kodeksu.

System nadawania licencji jest dobrowolny. Licencję PFRN otrzyma osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie. Osobom, które posiadają państwową licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości, licencja PFRN będzie nadawana z takim samym numerem jaki obecnie posiadają. Wystarczy, że wyrażą wolę uzyskania licencji PFRN oraz zaakceptują przepisy regulaminu i kodeksu etyki. Osobom wchodzącym do zawodu, licencja PFRN zostanie nadana po ukończeniu kursu pośrednika lub zarządcy nieruchomości i po zdaniu egzaminu po kursie.

- Przygotowany przez PFRN kurs, będą organizowały lokalne Stowarzyszenia. Program kursu został oparty o profile kompetencyjne pośrednika i zarządcy nieruchomości przygotowane przez CEPI. Każdy uczestnik kursu otrzyma praktyczną wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu. Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów oraz ćwiczeń. Każdy moduł kursu określa umiejętności jakie uzyska uczestnik. Będziemy wskazywać również przepisy prawne, których znajomość ułatwi pracę na rynku nieruchomości, jak również polecimy fachową literaturę - tłumaczył Leszek A. Hardek.

Dodatkowo dla osób, które ukończyły studia podyplomowe z zakresu gospodarki nieruchomościami lub też odbyły już praktykę zawodową wg aktualnie obowiązujących przepisów, PFRN przewidziała skróconą ścieżkę umożliwiającą zdobycie licencji PFRN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kryśka
Jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest nie korzystanie z usług pośredników. Najlepiej kupić bezpośrednio od właściciela, albo od dewelopera. Za mieszkanie takie jak Apartamenty Zdrowie w Łodzi pośrednik zainkasowałby pokaźną prowizję. Wysoki standard, nowoczesny budynek i sąsiadujący park na Zdrowiu skutecznie podnoszą wartość takiego lokalu. W tym przypadku na szczęście kupić można wprost od dewelopera.
K
Kryśka
Jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest nie korzystanie z usług pośredników. Najlepiej kupić bezpośrednio od właściciela, albo od dewelopera. Za mieszkanie takie jak Apartamenty Zdrowie w Łodzi pośrednik zainkasowałby pokaźną prowizję. Wysoki standard, nowoczesny budynek i sąsiadujący park na Zdrowiu skutecznie podnoszą wartość takiego lokalu. W tym przypadku na szczęście kupić można wprost od dewelopera.
G
Gość
Pośrednik w Polsce źle się kojarzy gdyż zdarzało się tak ,że osoby zajmujące się pośredniczeniem w transakcjach niekoniecznie związanych z obrotem nieruchomościami oszukiwało swoich klientów. Należy zmienić nazwę zawodu osoby zajmującej się profesjonalnie pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.W krajach gdzie ten zawód ma długą tradycję osoby mające zawód pośredniczenia w obrocie nieruchomościami nazywa się BROKER-ami. Osoby pracujące pod ich nadzorem nazywają się AGENT-ami. Broker musi zdać trudniejszy egzamin aby mógł otworzyć biuro nieruchomości. Agent tego niestety nie może zrobić. Są organizacje skupiające te osoby i do których Klient może złożyć zażalenie na czynności Brokera czy Agenta. Nie ma wymogu posiadania ubezpieczenia OC. Wszyscy jednak się ubezpieczają aby uchronić się od ewentualnego błędu . Potrzeba trochę czasu aby Klient chciał mieć swojego doradcę w obrocie jego nieruchomością. Dziś każdy z nas ma swojego sprawdzonego dentystę, mechanika czy elektryka itp. Jesteśmy biednym społeczeństwem i w związku z tym mało kupujemy nieruchomości i mało ich wynajmujemy. Potrzeba szukania lepszej pracy w kraju a nie za granicą wynika głównie z faktu upadku ogromnej ilości firm w Polsce w latach 80-tych. Jak się odbuduje ta ilość firm to zacznie się naturalny ruch w tej branży i potrzeba przemieszczania się w pogoni za lepszą pracą . Potrzebne będzie na początek nowe mieszkanie czy dom a w dłuższym okresie kupno mieszkania czy domu na własność. Błędem było zderegulowanie tego zawodu . Błędem jednak było też wprowadzenie nowych licencji bez egzaminu państwowego przez PFRN . Ci co mają licencję państwową zostali zrównani z tymi co nie muszą mieć określonego minimum poziomu wiedzy aby mogli bez problemów przeprowadzić skomplikowaną transakcję w sprzedaży np. gruntu . Brak wiedzy i praktyki takiego pośrednika może skutkować utratą kilkuset tysięcy złotych przez kupującego . Dopiero jak będzie ta strata to Klienci dojdą do wniosku ,że warto robić transakcję z profesjonalistą z licencją państwową.
G
Gość
"Miłość" państwa do zdzierania kasy z ludzi chcących zarządzać nieruchomościami jest niepohamowana. Jak w świetle obowiązującego prawa wyglądają państwa "licencje"? Czy pracodawca ma prawo rządać nieistniejących licencji jako warunku zatrudnienia na etacie zarządcy nieruchomości? Jaką wartość posiadają Państwa licencje, skoro są pozaprawne? Jak zmieniła się jakość zarządzania nieruchomościami od czasu powstania licencji (1998r.). Moim zdaniem są dwa rodzaje zarządców: "mieszkaniowcy" maksymalnie blokujący dostęp do zawodu i "komercyjni" kompetentni ludzie z których wielu nie ma licencji, ma za to sukcesy w skutecznym zarządzaniu sieciami handlowymi, czy magazynowymi. Bojkotowałem licencje od czasu ich powstania i dzień 31.12. 2013r. uważam za sukces sprawiedliwości i zdrowego rozsądku nad etatystycznym myśleniem rodem z PRL: nie ważne co umiesz, ważne jaki masz papier i kto za tobą stoi.
J
Janek
Sprzedaż nieruchomości przez pośredników czasem jest śmieszna przyprowadzanie sztucznych klientów ? Proponuje zająć się tym samemu prezentacja nieruchomości opowiadanie o swoim mieszkaniu to nic trudnego Ja skorzystałem z agregatu ogłoszeniowego www.reklamujdom.pl polecam szybki sposób nie płace prowizji umieszczam ogłoszenie na wszystkich ważnych portalach w jednym miejscu.
h
hinkes
Wszystko zależy od typu transakcji. Akurat my współpracujemy z JARTOM, u nich udaje się nam załatwić najlepsze okazje, i jako kupujący nie płacimy prowizji, tak więc po co mamy się tym zajmować samodzielnie?
Wróć na i.pl Portal i.pl