Menu Region

Żaden system bezpieczeństwa nie zastąpi zdrowego rozsądku na...

Żaden system bezpieczeństwa nie zastąpi zdrowego rozsądku na wodzie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Joanna Ćwiek

Prześlij Drukuj
"Dekalog żeglarza", którego przestrzeganie pozwoli uniknąć tragedii na wodzie, promuje ruszająca właśnie ogólnopolska kampania informacyjna "Bezpieczne Mazury" przygotowana przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Dziennik "Polska" objął patronat nad tym wydarzeniem.

- Chcemy zapobiegać takim tragediom, jakie miały miejsce podczas ubiegłorocznego białego szkwału- mówi pomysłodawca kampanii żeglarz Adam Liszkiewicz. W sierpniu ub. r. wiatr wiejący z siłą 12 stopni w skali Beaufforta wywrócił kilkadziesiąt łodzi. Utonęło wówczas 12 osób.

Przez czas jaki upłynął od tamtego wydarzenia sytuacja na Mazurach znacznie się polepszyła.
Powstał system ostrzegania pogodowego dla żeglarzy. W największych portach na szlaku Wielkich Jezior zostały ustawione tablice ostrzegawcze, które informują o zbliżających się wichurach i burzach.

Ale z tych komunikatów skorzystają tylko żeglarze, którzy pływają blisko portów. Pływający w odległych częściach jeziora nie mają szans zobaczyć wysyłanych przez nie świetlnych alarmów. - Dlatego chcemy uświadomić ludziom, że bezpiecznie na wodzie będzie dopiero wtedy, gdy sami żeglarze zaczną zachowywać się odpowiedzialnie - tłumaczy Liszkiewicz.

Problem w tym, że od 1 stycznia 2008 r. osoby, które pływają na małych jachtach (do 7,5 m dłu- gości) nie muszą mieć patentów żeglarskich. Doświadczeni żeglarze uważają, że to złe rozwiązanie choćby dlatego, że o ile każ- dy, kto ukończył kurs żeglarski umie rozpoznać chmurę burzowa, to żeglarz amator zazwyczaj tego nie potrafi.

- Podczas imprez towarzyszących kampanii będziemy uczyć "dekalogu żeglarza" czyli zasad odpowiedzialnego zachowania się na wodzie oraz udzielania pierwszej pomocy - mówi Liszkiewicz. - Żadne systemy bezpieczeństwa nie zastąpią zdrowego rozsądku.

Więcej informacji o kampanii w najbliższy piątek w programie "Kawa, czy Herbata" w TVP1 oraz na stronie internetowej www.bezpiecznemazury.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się