Menu Region

Nowy tomik nowel Etgara Kereta

Nowy tomik nowel Etgara Kereta

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Grabowski

Prześlij Drukuj
Każde z 51 króciutkich opowiadań, z których izraelski pisarz Etgar Keret utkał książkę "Tęskniąc za Kissingerem" (na księgarskich ladach od jutra), trafia w serce czytelnika niczym pocisk dum-dum.
I powoduje szkody nieodwracalne: poraża absurdem, groteską i prześmiewczą wizją świata, które 41-letni cynik z Tel Awiwu uznał za swoje artystyczne credo.

Weźcie choćby nowelkę o facecie, który - niczym współczesny Don Kichot - za życiową idée fixe obrał sobie walkę z płytami chodnikowymi. Albo o innym, który latami główkuje w ciemnym pokoju nad lekiem na samotność.

A że u Kereta dostaje się po równo obu płciom, tytułowe opowiadanie autor poświęca Miri, przewrażliwionej seksualnej maniaczce, która podejrzewa swojego chłopaka, że ten udaje przed nią orgazmy.

Jeśli zaś chcecie poznać romantyczną twarz Kereta, odszukajcie w kinach "Meduzy", które Shira Geffen (prywatnie żona pisarza) nakręciła rok temu według jego scenariusza.

Etgar Keret, "Tęskniąc za Kissingerem", wyd. W.A.B., Warszawa 2008, cena 28 zł

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się