Menu Region

Cudowna Irlandia w głębokiej recesji?

Cudowna Irlandia w głębokiej recesji?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Irlandia pogrążona jest w najpoważniejszej od ćwierć wieku recesji - alarmuje tamtejszy Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych. Zdaniem ekspertów nadwyżki budżetowe, którymi szczyci się rząd, zostaną zużyte w ciągu kilku miesięcy.
Ekonomiści ostrzegają, że jeśli wydatki publiczne nie zostaną w drastyczny sposób ograniczone, to w przyszłym roku Irlandia przekroczy limit zadłużenia wewnętrznego. Instytut przewiduje, że bezrobocie wzrośnie jeszcze w bieżącym roku do 7 procent, a w kasie państwowej skończą się pieniądze.

Główne przyczyny recesji to według ekonomistów ogólny spadek popytu, zmniejszenie eksportu, zastój w sektorze budowlanym oraz trudności z otrzymaniem kredytu. W kwartalnym raporcie Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych prognozuje, że jesienią rozpocznie się po raz pierwszy od lat 80-tych emigracja z Irlandii zamiast dotychczasowej imigracji.

W ostatnich latach rocznie przyjeżdżało do pracy w Irlandii około 20 tysięcy ludzi, głównie Polaków. Teraz może dla nich zabraknąć miejsc pracy, bowiem irlandzcy pracodawcy w pierwszej kolejności będą zwalniać właśnie obcokrajowców .

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się