Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzucali się z okien, żeby przeżyć

Magdalena Kula
Dwa piętra budynku zbudowano z łatwopalnych materiałów - m.in. płyt paździerzowych, wełny mineralnej czy styropianu.
Dwa piętra budynku zbudowano z łatwopalnych materiałów - m.in. płyt paździerzowych, wełny mineralnej czy styropianu. fot. Paweł Żuchowski/rmf fm
Ogień rozprzestrzenił się w kilka sekund. Jedyną drogą ucieczki był skok z okna, kto zawahał się choć przez chwilę, został tam na zawsze - tak strażacy relacjonowali pożar mieszkań socjalnych w dawnym hotelu robotniczym w Kamieniu Pomorskim. Zginęło 21 osób - wśród nich sześcioro dzieci.

Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową. Premier zapowiedział uruchomienie czteromilionowej rezerwy celowej na pomoc pogorzelcom. Oboje w świąteczny poniedziałek odwiedzili miejsce tragedii. Dowiadywali się o zdrowie 20 rannych, którzy ze złamaniami i poparzeniami trafili do szpitali. W miasteczku pracuje sztab kryzysowy.

- Jeżeli budynek w takim tempie staje w ogniu, to jeśli nikt tam celowo nie rozlał benzyny, dom musiał mieć jakąś zasadniczą wadę budowlaną - oświadczył prezydent Kaczyński. Burmistrz Kamienia Bronisław Karpiński zapowiada, że zbadany zostanie każdy wątek tragedii. - Na razie specjaliści pracują nad ekspertyzą stanu budynku, potrzebują czasu - ucina i prosi, by Polacy wsparli pogorzelców: - Uruchomiliśmy specjalne konto, każda złotówka się liczy, chcielibyśmy poszkodowanym wybudować mieszkania.

Marzena Domaradzka, dziennikarka lokalnego "Kuriera Szczecińskiego", o złym stanie budynku socjalnego w Kamieniu Pomorskim przy ul. Wolińskiej pisała kilkakrotnie. - Jedna z rodzin pobrała próbkę ze ściany, krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza potwierdziła w badaniu, że konstrukcja zawierała azbest - mówi Domaradzka. - Dokumentacja z tego badania spłonęła, ale widziałam ją wcześniej osobiście - potwierdza. Rodzinę, która dostała przydział mieszkania w dawnym hotelu robotniczym, zaniepokoił pogarszający się od przeprowadzki stan zdrowia dzieci. Podejrzewała, że to właśnie przez azbest.

Lokatorzy domu narzekali też na fatalny stan instalacji elektrycznej. W jednym z mieszkań - dwupokojowym - było tylko jedno gniazdko elektryczne. Wezwany elektryk nie podjął się zainstalowania kolejnego. Zarządca budynku w rozmowie z dziennikarzami zapewnił jednak, że instalacja była kontrolowana i częściowo wymieniana.

- Mieszkańcy zostali zakwaterowani na Wolińskiej w marcu 2008 r. po adaptacji hotelu robotniczego na mieszkania socjalne. Trafili tam ludzie z wyrokami eksmisji i rodziny, dla których brakowało lokali socjalnych - opowiada Domaradzka. Mieszkańcy domu twierdzą, że nie było odbioru technicznego budynku [sprawdzającego m.in. bezpieczeństwo pożarowe - red.]. Potwierdził to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Józef Pakusiński. Dodał, że taka kontrola odbywa się tylko na wniosek zarządcy budynku, a takiego wniosku nie było.

Na zdjęciach Pawła Żuchowskiego, reportera RMF FM, który jako jeden z pierwszych dotarł do Kamienia, spalone mieszkania wyglądają jak ustawione jedno na drugim tekturowe pudełka. - Tylko parter był z żelbetonu, dwa piętra zbudowane były z łatwopalnych materiałów, takich jak płyty paździerzowe, wełna mineralna, styropian. Właśnie na tej drugiej kondygnacji zginęło najwięcej osób - mówi Marzena Domaradzka.

Prokuratura już wszczęła śledztwo w sprawie pożaru, pogorzelisko zbadają eksperci Szkoły Głównej Pożarnictwa.

W hotelu zameldowanych było 77 osób, z pożaru ocalało 41. Z ponad 30 osobami policja ciągle nie nawiązała kontaktu. Identyfikacja zwłok może potrwać nawet trzy miesiące, konieczne będą badania DNA.

Hotele robotnicze po bankrutujących zakładach są adaptowane na mieszkania socjalne niemal w całym kraju, tak było m.in. w Jaworznie, Opolu, Wrocławiu, Bytomiu.

Wczoraj wieczorem wicepremier Grzegorz Schetyna zarządził naradę w sprawie kontroli stanu budynków socjalnych w całej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski