Menu Region

Amnesty International apeluje o niezależne śledztwo ws....

Amnesty International apeluje o niezależne śledztwo ws. więzień CIA

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Amnesty International wzywa do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA w Europie. W raporcie organizacji czytamy, że w różnym stopniu w operację zaangażowane były Bośnia i Hercegowina, Włochy, Szwecja i Niemcy.
Raport powołuje się też na dokumenty Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, w których wymieniana jest między innymi Polska. Amnesty pisze również, że niemiecki i brytyjski wywiad udostępniał Amerykanom informacje na temat podejrzanych. W raporcie czytamy także o samolotach lądujących w Czechach i Rumunii, oraz w Hiszpanii, Portugalii, Irlandii i Danii.

Zdaniem Amnesty, zaangażowanie państw europejskich w operacje CIA stoi w jawnej sprzeczności w deklarowaną przez nie walką z terroryzmem.
Raport wymienia sześć przypadków dotyczących łącznie 13 więźniów. Sześciu z nich miało obywatelstwo Bośni i Hercegowiny. Wszyscy twierdzą, że byli torturowani i traktowani z naruszeniem praw człowieka.

Amnesty wskazuje, że państwa powinny być pociągnięte do odpowiedzialności za przetrzymywanie więźniów z naruszeniem praw człowieka. Organizacja wzywa do potępienia tych akcji, wszczęcie niezależnych śledztw w sprawach dotyczących europejskiego zaangażowania i wypłacenia odszkodowań dla przetrzymywanych w tajnych więzieniach.

W niedzielę "New York Times" napisał, że w Polsce znajdowało się jedno z najważniejszych tajnych więzień CIA, w których przesłuchiwano członków Al-Kaidy. Gazeta twierdzi, że polskie służby specjalne chętnie współpracowały z Amerykanami. Swój artykuł dziennik oparł na relacjach ponad 20 obecnych i byłych oficerów amerykańskiego wywiadu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się