Menu Region

Odznaczenia dla żołnierzy z Sieradza. W Afganistanie starli...

Odznaczenia dla żołnierzy z Sieradza. W Afganistanie starli się z rebeliantami [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Agnieszka Olejniczak

Prześlij Drukuj
Wniosek o odznaczenia dla dwóch żołnierzy 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia wystosował dowódca działającego w Afganistanie Taktycznego Zespołu Bojowego "ALFA". Wojskowi z Sieradza wyróżnili się podczas potyczki z rebeliantami pod Khogyani, w sierpniu br.
1/7

(© mjr Dariusz Osowski)

Żołnierze z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia znajdują się w składzie XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Pełnią służbę w Taktycznym Zespole Bojowym "ALFA".

28 sierpnia starli się z rebeliantami pod Khogyani. Kpr. Łukasz Piotrowski jako dowódca załogi rezerwowego zespołu Sił Szybkiego Reagowania (QRF) wraz z kolegami stanął na pierwszej linii obrony bazy odpierając napastników.
Szer. Michał Skrobała dołączył do żołnierzy QRF choć tego dnia nie był wyznaczony do służby.

Dowódca Taktycznego Zespołu Bojowego „ALFA” kpt. Marcin Pierunek wystąpił z wnioskiem o nadanie obu żołnierzom Krzyża Wojskowego z Mieczami.

Kpr. Łukasz Piotrowski to starszy operator stacji RWŁC, służbę pełni od 2005, w 2011 roku ukończył Podoficerską Szkołę Wojsk Lądowych o profilu zmechanizowanym. Brał już udział w VII zmianie PKW ISAF.

Szer. Michał Skrobała jest młodszym monterem w drużynie łączności dowodzenia, służbę pełni od 2008, to jego pierwsza misja. Jest łącznościowcem, ale pełni obowiązki celowniczego granatnika RPG.

Sieradzcy żołnierze w Afganistanie od początku misji wykonali ponad 160 zadań w polskiej strefie odpowiedzialności - informuje mjr Dariusz Osowski, rzecznik Prasowy PKW Afganistan. Zespoły bojowe ściśle współpracowały z amerykańskimi Zespołami Oczyszczania Dróg (RCP).

Żołnierze ubezpieczali amerykańskie zespoły i polskich saperów usuwających niebezpieczne ładunki. Pokonywali pieszo po 10 i więcej kilometrów, na wysokości około 2150 mnp, w temperaturach sięgających 36 stopni C, w oporządzeniu ważącym około 35 kg, zawierającym kamizelkę kuloodporną, zapas amunicji, środki opatrunkowe, broń, radio i zapas wody.

CZYTAJ TEŻ: Polscy żołnierze pomagają rolnikom w Afganistanie [ZDJĘCIA]

CZYTAJ TEŻ NA SIERADZ.NASZEMIASTO.PL
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się