Menu Region

Kredyt w jenach tylko dla bogatych

Kredyt w jenach tylko dla bogatych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Chomicka

Prześlij Drukuj
Kredyty hipoteczne w jenach są o 37,5 proc. "tańsze" od kredytów złotowych i 13,3 proc. od kredytów nominowanych we frankach - wynika z analizy Open Finance. Żadne odkrycie! Kredyty w jenach są bardzo popularne np. na Węgrzech. Dlaczego więc u nas nadal króluje frank?
Bo ze względu na skoki kursów jeny są jednak bardziej ryzykowne. I jest to oferta tylko dla zamożnych. Mają do nich dostęp na razie tylko klienci bankowości dla zamożnych (private bankingu). Udziela się takich kredytów na ich wyraźną prośbę, a warunki są każdorazowo negocjowane.

Zaletą kredytów o niskim oprocentowaniu jest nie tylko niższa rata, ale też tempo spłaty kredytu. Ktoś, kto wybierze 30-letni kredyt w jenach, już w pierwszej racie 42 proc. całej jej wartości przeznaczy na spłatę kapitału.

Dla kredytów we frankach udział raty kapitałowej w całej racie spada do 30 proc., a w przypadku kredytów złotowych do zaledwie 10,6 proc. Czyli np. po roku spłaty kredytu wysokości 100 tys. zł posiadacz kredytu złotowego spłaci zaledwie 0,9 proc. kapitału, frankowego 1,7 proc., a w jenach 2,1 proc.

Jen tanieje! W 2007 r. jego notowania spadły o 11,2 proc., a teraz musiałyby wzrosnąć o 60 proc., aby raty kredytów (zaciągniętych dziś) w złotych i w jenach zrównały się.

Zasadniczą wadą kredytów w jenach jest narażanie się kredytobiorców na znacznie większe ryzyko kursowe.

Istnieje też ryzyko stopy procentowej, która w Japonii utrzymuje się od 10 lat na niskim poziomie, a spowolnienie gospodarcze w Japonii sprzyja temu trendowi. - Zawsze należy pamiętać, że ryzyko kursowe może objawić się także w sposób nieoczekiwany gwałtownymi zmianami notowań - ostrzega Emil Szweda z Open Finance.

Zadłużanie się w jenach jest dobrym rozwiązaniem w perspektywie 3-5 lat, do momentu wejścia Polski do strefy euro.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się