Menu Region

Cyfrowa telewizja w każdym brytyjskim domu

Cyfrowa telewizja w każdym brytyjskim domu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Wielka Brytania planuje w ciągu 4 lat przejść na telewizję cyfrową, a w ciągu 12 lat - na radiofonię cyfrową.
W przypadku telewizji zmiana nie będzie nastręczać problemów, gdyż 90 procent gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii już posiada telewizory cyfrowe. Inaczej jest z radiofonią. System cyfrowego nadawania DAB rozpowszechnia się powoli. W dużej mierze z powodu stosunkowo wysokiej ceny odbiorników. Niektóre stacje komercyjne wycofały się nawet z cyfrowej emisji programów, argumentując, że przyszłość radiofonii to internet oraz emisja równoległa z sygnałem telewizji satelitarnej.


W tej niepewnej sytuacji Grupa Robocza Radiofonii Cyfrowej w raporcie dla rządu zaleciła, by w ciągu najbliższych kilku lat BBC emitowała w systemie DAB wszystkie programy centralne i regionalne. Powinno się też przekonać producentów samochodów, żeby nowych pojazdach odbiorniki cyfrowe stanowiły część standardowego wyposażenia.

W ocenie Grupy Roboczej rozszerzenie emisji cyfrowej przez BBC oraz upowszechnienie cyfrowych odbiorników radiowych skłoni nadawców komercyjnych do przejścia na system DAB. Wówczas cały zakres fal średnich zostanie zwolniony dla innych celów radio-komunikacyjnych.

Najdelikatniejszym problemem jest, zdaniem Grupy Roboczej, emisja programów radiowych w zakresie fal długich. Przed kilku laty próbowano zakończyć nadawanie na tym zakresie, ale wówczas wierni słuchacze 4. programu BBC zorganizowali tak potężną demonstrację protestacyjną w Londynie, że korporacja wycofała się ze swych planów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się