Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Oświeć Posła": Rodzice chcą referendum edukacyjnego

Anna Mizera-Nowicka
Karolina Misztal
W tym tygodniu Sejm zajmie się wnioskiem o referendum edukacyjne. Rodzice złożyli prawie milion podpisów poparcia. W całej Polsce prowadzą również akcję „Oświeć Posła” - spotykają się z politykami i przekonują ich, by wsparli ich wniosek.

Zbiórka podpisów pod referendum edukacyjnym odbywała się w ramach akcji Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców „Ratuj Maluchy”. Rodzice chcą, by w ramach referendum zadecydowano m. in. o zniesieniu obowiązku szkolnego dla 6-latków czy rezygnacji z gimnazjów.

- Rodzice odwiedzają w swoich okręgach posłów z klubów, które nie zajęły jeszcze stanowiska w sprawie wniosku. Tłumaczą dlaczego nie chcą, żeby reforma obniżenia wieku szkolnego weszła w życie i dlaczego posłowie powinni poprzeć wniosek miliona obywateli o referendum w tej sprawie – mówi Paulina Bosak, która wspiera akcję „Ratuj maluchy”. - Niestety na Pomorzu posłowie nie chcą z nami rozmawiać. Udało nam się umówić jedynie z Jerzym Kozdroniem oraz z Agnieszką Pomaską. Posłanka termin zmieniała trzy razy. Pozostali posłowie w ogóle nie odpowiedzieli.

Zaangażowani w akcję "Oświeć Posła" skierowali do parlamentarzystów list, w którym przekonują:

"Dziecko sześcioletnie poznaje świat poprzez myślenie konkretno-obrazowe. Potrzebuje wiele ruchu, ma chwiejną uwagę. Niestety polski system szkolny to dziś dla sześciolatka siedzenie godzinami w ławce i wypełnianie żmudnych ćwiczeń. Według raportu Sanepidu co druga szkoła nie ma infrastruktury przygotowanej do przyjęcia dzieci sześcioletnich. Miażdżąca dla reformy jest opinia Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. A to tylko niektóre z wielu argumentów i opinii eksperckich demaskujących propagandowy obraz reformy, który przedstawia ministerstwo. Dla nas, rodziców, którzy na co dzień mamy styczność z realnymi problemami polskiej szkoły jasne jest, że nasza oświata nie jest gotowa na przyjęcie do 1 klas młodszych niż dotąd dzieci."

Ministerstwo Edukacji narodowej przekonuje natomiast, że szkoły są gotowe na przyjęcie 6-latków:

- W 90 proc. szkół już są obecne dzieci sześcioletnie (w klasach pierwszych lub oddziałach zerowych). Samorządy już na początku 2012 roku deklarowały odpowiednie przygotowanie szkół na potrzeby sześciolatków podczas konsultacji społecznych projektu zmiany ustawy o systemie oświaty przesuwającego wiek rozpoczynania obowiązku szkolnego na rok 2014 - podkreśla Grzegorz Łacheta, rzecznik prasowy MEN.

Nowelizację ustawy, która wprowadza obowiązek szkolny dla 6-latka (na razie od 2014 roku dla dzieci urodzonych w pierwszej połowie roku) podpisał prezydent RP, Bronisław Komorowski.

Rodzice z akcji "Ratuj Maluchy" chcą, by o edukacji decydowali wszyscy Polacy. W referendum zamierzają więc postawić pytania:

1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?
2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków?
3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów?
4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej + 4 lata szkoły średniej?
5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki