Menu Region

Kto zmarł w 2013 roku: Oto Polacy, którzy odeszli w ciągu...

Kto zmarł w 2013 roku: Oto Polacy, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy [GALERIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

mm

1Komentarz Prześlij Drukuj
Kto zmarł w 2013 roku? Glemp, Torańska, Mrożek, Chmielewska... To zaledwie kilka nazwisk z długiej listy wybitnych Polaków, których nie ma już wśród nas. Wspominamy ludzi, którzy zmarli w 2013 roku.
24/25

^ Tadeusz Mazowiecki, zm. 28 października, miał 86 lat
Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych 1968 r.; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu. Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego. W 1997 r. gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji, Mazowiecki uczestniczył w wypracowywaniu go. W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii. Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.

(© Sylwia Dąbrowa/Polskapresse)

 • Michał Tadeusz Kulesza , zm. 13 stycznia, miał 64 lata
Prawnik, doradca społeczny Prezydenta RP ds. samorządu, teoretyk administracji, specjalista z zakresu samorządu terytorialnego. Jest jednym z twórców reformy samorządu terytorialnego z 1990 i 1998 roku.
 • Jadwiga Kaczyńska , zm. 17 stycznia, miała 86 lat
Miała dwie wielkie miłości: Polskę i swoich synów. Nie traktowała życia w kategoriach kariery, w pełni poświęciła się dzieciom. - Nie potrafiła zabiegać o swoje, ale potrafiła walczyć o zasady - mówił o niej Jarosław Kaczyński. W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką Szarych Szeregów, nosiła wówczas pseudonim Bratek. Po wojnie wyszła za mąż za Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika AK, uczestnika powstania warszawskiego, którego poznała na jednym z balów karnawałowych. Po ukończeniu studiów polonistycznych pracowała m.in. w Instytucie Badań Literackich PAN, przez kilka lat uczyła języka polskiego. To właśnie Jadwiga Kaczyńska, a nie ojciec Rajmund, stała się dla swoich synów rodzinnym bohaterem wojennym. Była dumna z synów, ale starała się mieć do nich dystans. - Bez dystansu nie wytrzymałabym tego wszystkiego - mówiła w wywiadzie dla
 • Józef Glemp , zm. 23 stycznia, miał 83 lata
Urodził się w Inowrocławiu w rodzinie robotniczej, dorastał w miejscowości Rycerzewo. W 1956 roku otrzymał święcenia kapłańskie, które w 1981 r. zaowocowały objęciem funkcji prymasa Polski, piastowanej aż do 2009 roku. W latach 1981-2004 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2006 roku arcybiskupem seniorem archidiecezji warszawskiej. Pierwsze 10 lat kapłaństwa pełnił u boku prymasa Wyszyńskiego, co miało mieć ogromny wpływ na jego późniejszą duchową posługę - za swoją dewizę przyjął zawołanie:
 • Aleksander Bednarz , zm. 27 stycznia, miał 72 lata
Aktor, reżyser i pedagog. Zagrał m.in. w
 • Aleksander Gudzowaty , zm. 14 lutego, miał 75 lat
Jeden z najbogatszych Polaków przełomu XX i XXI wieku. Fortunę zbił na pośrednictwie w handlu gazem z rosyjskim Gazpromem. Uwielbiał podróżować, uwielbiał naturę. Był bardzo zaangażowany w kształtowanie relacji polsko-żydowskich. W swoim ogrodzie miał wierną kopię piramidy w Gizie oraz pomnik swojego psa. Marzył, by dożyć 120 lat.
 • Maciej Berbeka (58 lat) i Tomasz Kowalski (28 lat) , zm. 6 marca
Obaj byli członkami czteroosobowej ekspedycji, która jako pierwsza w historii weszła zimą na Broad Peak. Podczas schodzenia ze szczytu oddzielili się od pozostałych wspinaczy. Niestety góra już nigdy nie pozwoliła im do nich dołączyć. Berbeka był nie tylko himalaistą i ratownikiem TOPR, ale także malarzem, grafikiem i scenografem zakopiańskiego Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dokonał kilku pierwszych zimowych wejść, w 1993 r. zdobył Mount Everest od strony chińskiej. Jego ciała nie odnaleziono. Kowalski był znacznie młodszym, ale nie mniej doświadczonym alpinistą. Wspinał się m.in. w Alpach, Andach i na Kaukazie. Był ultramaratończykiem. Otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Zawady przyznawaną młodym podróżnikom.
 • Krzysztof Kozłowski , zm. 26 marca, miał 82 lata
Podobno był człowiekiem bardzo spójnym.
 • Jerzy Nowak , zm. 26 marca, miał 90 lat
Aktor, związany przez kilkadziesiąt lat z krakowskim Narodowym Starym Teatrem. Ponad 600 razy wcielił się w postać Hirsza Singera w spektaklu
 • Barbara Piasecka-Johnson , zm. 1 kwietnia, miała 76 lat
Córka rolnika ze Staniewicz, która zmarła jako jedna z najbogatszych kobiet na świecie, z fortuną szacowaną przez miesięcznik
 • Marek Jackowski , zm. 18 maja, miał 66 lat
Polski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor i założyciel zespołu Maanam - jednej z najważniejszych grup rockowych w polskiej muzyce rozrywkowej. W latach 1971- 1984 związany był z wokalistką Maanamu, charyzmatyczną Korą Jackowską. Od 1969 r. współpracował z legendarną Piwnicą Pod Baranami w Krakowie, gdzie związany był z grupami Anawa i Osjan. W 1975 r. założył Maanam i stał się jego liderem oraz głównym kompozytorem. Do klasyki polskiej muzyki weszła piosenka w jego wykonaniu
 • Lucjan Szołajski , zm. 4 czerwca, miał 82 lata
Jeden z najbardziej znanych polskich lektorów telewizyjnych. Jego charakterystyczny głos, a w szczególności legendarny zwrot:
 • Stanisław Nagy , zm. 5 czerwca, miał 92 lata
Kardynał, teolog, wykładowca i przyjaciel Jana Pawła II, członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W swoich pracach skupiał się na aspekcie otwarcia się Kościoła po II Soborze Watykańskim na inne wyznania chrześcijańskie.
 • Artur Hajzer , zm. 7 lipca, miał 51 lat
Taternik, alpinista i himalaista. Przygodę z górami rozpoczął już w wieku 14 lat. Światową sławę zyskał dzięki pierwszemu zimowemu wejściu na Annapurnę (luty 1987 r., wspólnie z Jerzym Kukuczką). W sumie zdobył osiem ośmiotysięczników. Był jednym z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, twórcą programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Zginął podczas schodzenia z Gaszerbrum I, który rok wcześniej zdobył zimą (pierwszy raz w historii). Odpadł od jednej ze ścian Kuluaru Japońskiego i spadł z wysokości ok. 500 metrów. Jego ciało zostało pochowane pod szczytem, na którym zginął. Miał 51 lat. W 2012 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. - Gdy Piotr Pustelnik opowiada o górach, zawsze mówi dużo o mistyce. U mnie jest inaczej. Góry to kupa kamieni, na którą trzeba wejść i zejść… - mówił o powodach, dla których się wspinał.
 • Sławomir Mrożek , zm. 15 sierpnia, miał 83 lata
Obywatel świata, twórca wszechstronny - pisarz, dramaturg, rysownik. W swej twórczości nie stronił od satyry i groteski, poruszając przy tym niezwykle ważne tematy filozoficzne i polityczne. Zaczynał jako rysownik, publikując swoje prace w
 • Konstanty Miodowicz , zm. 23 sierpnia, miał 62 lata
Bardzo sprawny budowniczy: pomagał w formowaniu zrębów naszej demokracji oraz w tworzeniu państwowych struktur polskiego wywiadu i kontrwywiadu. Ojciec chrzestny polskich służb specjalnych. Wspólnie z Janem Rokitą założył pacyfistyczny Ruch Wolność i Pokój. Później został internowany. To dlatego był tak zatwardziałym antykomunistą, choć jego ojciec Alfred Miodowicz należał do PZPR i OPZZ. W poselskich ławach zasiadał od 1997 r. Szczególną popularność dał mu udział w sejmowej komisji śledczej ds. Orlenu. Przez dwanaście lat był reprezentantem Platformy Obywatelskiej. Partyjny kolega Stefan Niesiołowski podkreśla, że Miodowicz zawsze dotrzymywał słowa. Kostek, jak nazywali go przyjaciele, był też wybitnym taternikiem. Kochał konie, świetnie jeździł. Przetarł wiele szlaków. Nie tylko tych górskich.
 • Jarosław Śmietana , zm. 2 września, miał 62 lata
Jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich gitarzystów jazzowych. Od 1982 był liderem następujących formacji:
 • Stanisław Szozda , zm. 23 września, miał 63 lata
Jeden z najlepszych polskich kolarzy w historii. W swojej bogatej karierze zdobył dwa srebrne medale olimpijskie oraz pięć krążków mistrzostw świata (dwa złote). W 1974 r. wygrał Wyścig Pokoju, dwukrotnie finiszował w nim tuż za zwycięzcą. Jego przygoda z kolarstwem zaczęła się od... chęci rzucenia papierosów. Skromne warunki fizyczne nadrabiał niesamowitą wolą walki.
 • Joanna Chmielewska , zm. 7 października, miała 81 lat
Tworząca pod pseudonimem pisarka. Jej prawdziwe nazwisko to Irena Barbara Kuhn. W jej twórczości znalazły się książki dla dorosłych i młodzieży, słuchowiska, jak również poradniki. Jej najbardziej znanymi dziełami były żartobliwie napisane powieści kryminalno-obyczajowe, m.in.
 • Edmund Niziurski , zm. 9 października, miał 88 lat
Polski pisarz, twórca literatury młodzieżowej. Jego
 • Tadeusz Mazowiecki , zm. 28 października, miał 86 lat
Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie
Kto zmarł w 2013 roku? W naszej galerii wspominamy wybitnych Polaków, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

ZOBACZ TEŻ:


* Zmarli w 2013 r. Wybitne postacie ze świata, które odeszły w ciągu ostatnich 12 miesięcy
* Wspominamy tych, którzy odeszli: Zobacz, kto zmarł w 2012 roku [GALERIA]
* Lista nieobecnych: Zobacz, kto zmarł w 2011 roku [GALERIA]
* Winehouse, Hendrix, Cobain... Dlaczego gwiazdy umierają tak młodo?

* Odeszli lecz na zdjęciach post mortem nie przeminęli Fotografie pośmiertne
Reklama
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Aby komentować ten artykuł, musisz być zalogowany.

Zaloguj lub zarejestruj się

?

+2 / -4

Zdjęcie autora komentarza

www.facebook.com/ZordonCHN  •

Dlaczego nie wymieniliście ŁKS-u? Przecież ten klub z dwutysięczną rzeszą kibiców 10 kwietnia zakończył swój żywot...

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama