Naturalny hormon pomoże nam zwalczyć nieśmiałość

  Naturalny hormon pomoże nam zwalczyć nieśmiałość

  Michał Różycki Abul Taher "The Times"

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Oksytocyna, hormon, który uaktywnia się m.in. podczas porodu, a potem pomaga matce nawiązać więź z noworodkiem, może stać się cudownym lekiem na nieśmiałość. Testy wykazały, że terapia oksytocyną zmniejsza niepokój i łagodzi fobie.
  Zdaniem naukowców lecznicze stosowanie tego hormonu może być rozwiązaniem dla milionów osób dotkniętych nieśmiałością. Aż 60 proc. Brytyjczyków przyznało się, że cierpi z powodu nieśmiałości, a jednemu na dziesięć społeczna wstydliwość utrudnia normalne funkcjonowanie na co dzień.

  Wśród Polaków problem jest jeszcze większy. Według ostatnich badań 77 proc. naszych rodaków miało problem z nieśmiałością w którymś momencie swojego życia.
  Aż 13 proc. Polaków uważa, że cierpi na chroniczną nieśmiałość. Największe wrażenie robi jednak fakt, że aż dla co czwartego Polaka nieśmiałość jest dużym problemem utrudniającym normalne funkcjonowanie. Być może wszystkim niepewnym siebie pomoże właśnie oksytocyna.

  Zespoły badaczy w USA, Europie i Australii stanęły do wyścigu i próbują znaleźć metodę produkcji hormonu na skalę przemysłową. Liczą, że pigułka stanie się skuteczną alternatywą dla alkoholu i narkotyków, po które zazwyczaj sięgają osoby nieśmiałe, by zyskać trochę odwagi.

  - Testy wykazały, że oksytocyna zmniejsza poziom niepokoju - powiedział Paul Zak, profesor neurobiologii z kalifornijskiego Claremont Graduate University. - To hormon ułatwiający kontakty międzyludzkie. A co najważniejsze, to zupełnie bezpieczny produkt, który nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie prowadzi do uzależnień.

  Profesor Zak testował hormon na setkach pacjentów. Jednym z efektów jest zahamowanie nieufności i podejrzliwości, które prowadzą do niepokoju. Oksytocyna, produkowana w naturalny sposób przez mózg, zwiększa poczucie intymności po stosunku.

  - Zaobserwowaliśmy, że oksytocyna pobudza troskliwość wobec drugiej osoby - dodał Zak. - Sprawia, że stajemy się bardziej wielkoduszni. W tym sensie ułatwia ona kontakty międzyludzkie.

  Podczas badań prowadzonych na Uniwersytecie w Zurychu w Szwajcarii naukowcy zaobserwowali wyraźne złagodzenie objawów skrajnej nieśmiałości u 120 pacjentów, którym podano hormon na pół godziny przed tym, jak znaleźli się w krępującej sytuacji. Pozytywne wyniki osiągnęli też uczeni z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, którzy testowali oksytocynę w spreju.

  Badacze z Nowego Jorku stwierdzili z kolei, że hormon mniejsza objawy autyzmu, w tym ataki wzburzenia. - Oksytocyna nie leczy autyzmu, ale wyraźnie redukuje jego symptomy - wyjaśnia Zak. - U autystycznych pacjentów następuje spadek niepokoju.

  Oksytocyna może znaleźć szersze zastosowanie niż tylko w indywidualnej terapii. Już myśli się o komercyjnym wykorzystaniu hormonu, np. w restauracjach, które będą mogły rozpylać delikatną mgiełkę, by pomóc gościom się zrelaksować. Oksytocyna może także zastąpić gaz łzawiący, neutralizując agresję wśród demonstrantów. Hormon może też zapobiegać zdradom małżeńskim.

  Naukowcy z Emory University w Atlancie, testujący oksytocynę na gryzoniach, odkryli, że samce i samice, którym serwowano substancję, częściej pozostawały wierne swym partnerom niż inni przedstawiciele swojego gatunku.

  - Eksperyment wykazał, że oksytocyna odgrywa istotną rolę w tworzeniu więzi partnerskich - powiedział Larry Young, neurobiolog prowadzący testy. Gryzonie z natury nie są monogamiczne, jednak podczas testów zwierzęta, którym podano oksytocynę, miały większą skłonność do monogamii.

  Tłum. Lidia Rafa

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo