Polsko bądź zła, ale negocjuj!

  Polsko bądź zła, ale negocjuj!

  Adam Synowiec

  Polska

  Polska

  Psychologowie utrzymują, że wieści o nadchodzącej śmierci człowiek nie przyjmuje od razu do zrozumienia.
  Zanim pogodzi się z tym, co nieuchronne, przechodzi przez cztery fazy: odrzucenie, złość, negocjacje i akceptacja. Jeśli obecny globalny kryzys finansowy porównać do śmierci dotychczasowego systemu myślenia o gospodarce, to przywódcy państw świata są obecnie gdzieś pomiędzy złością a negocjacjami.

  Mężowie stanu USA, Francji czy Niemiec do problemu śmierci globalnych finansów starali się podejść racjonalnie, stąd szybkie przejście do fazy negocjacji. Szczyt G20 w Londynie to jej kolejny przejaw. Fazy złości nie udało się całkiem przeskoczyć. Bo okazało się, że sposoby walki z kryzysem nie są zbyt skuteczne.

  Na kilkanaście godzin przed szczytem wyspiarze, do tej pory wierni USA, zaczynają narzekać do Wielkiego Brata. Za to, że ich lekceważy i nimi manipuluje. Prezydent Francji winę za kryzys z kolei zrzuca na "Anglosasów". I dodaje, że wyjedzie z Londynu, bo ma dość gadania zamiast działań. Niemcy z kolei oskarżają Francję o protekcjonizm i chęć ochrony jedynie własnych interesów, a nie całej Europy. Do wieszania psów na Paryżu przyłączają się ochoczo Czesi, sami krytykowani za fatalne przewodzenie Unii w recesji.

  Mogliśmy wziąć udział w G20, gdyby nasza dyplomacja nie wycofała się ze starań o zaproszenie do Londynu. Gabinet premiera Tuska wyraźnie nadal jest w fazie odrzucenia. Gdy Zachód użalał się otwarcie nad zbliżającym się krachem, nasz rząd utrzymywał, że żaden kryzys nam nie grozi. Nawet teraz, gdy mówi się, że recesja uderzy w nas z półrocznym opóźnieniem, eksperci rządowi sugerują, że nasz kraj z globalnej zapaści wyjdzie prawie bez szwanku.

  Przez odrzucanie dogodnych okazji Polska znalazła się dzisiaj na marginesie światowej polityki. Bo inni negocjują, nawet jeśli czasami się złoszczą. Tak jest bliżej do akceptacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo