Menu Region

Topolanek będzie dążył do utworzenia rządu ekspertów

Topolanek będzie dążył do utworzenia rządu ekspertów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Ustępujący premier Czech Mirek Topolanek zwróci się w przyszłym tygodniu do prezydenta Vaclava Klausa z prośbą o powierzenie misji utworzenia nowego, tymczasowego rządu ekspertów. Bezpartyjny rząd fachowców miałby działać do przedterminowych wyborów, zaplanowanych na październik.
Na konferencji prasowej w Pradze Mirek Topolanek zapowiedział, że wszystkie główne ugrupowania parlamentarne podjęły decyzję o utworzeniu tymczasowego gabinetu bezpartyjnych ekspertów, który podejmie walkę z nasilającym się kryzysem gospodarczym.

- Nie znaczy to, że automatycznie muszę stanąć na czele tego gabinetu - podkreślił Topolanek. Połowę członków 16-osobowego gabinetu nominują koalicjanci ustępującego centroprawicowego rządu Mirka Topolanka. Ośmiu pozostałych zaproponuje opozycyjna socjaldemokracja Jirzego Paroubka.

Nie wiadomo jeszcze kiedy rząd ekspertów obejmie tymczasową władzę. W grze są trzy warianty: kwietniowa sesja parlamentu, na której deputowani zatwierdzą założenia pakietu antykryzysowego, wybory do Parlamentu Europejskiego oraz koniec czeskiej prezydencji.

Czeska socjaldemokracja domaga się jak najszybszego powołania nowego gabinetu. Topolanek uważa, ze byłoby błędem "wycofywanie doświadczonych ministrów podczas unijnej prezydencji".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się