Menu Region

USA: Zakończono budowę reaktora, który może rozwiązać...

USA: Zakończono budowę reaktora, który może rozwiązać problemy energetyczne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Stanach Zjednoczonych zakończyła się budowa eksperymentalnego reaktora, który mógłby rozwiązać problemy energetyczne świata. Według naukowców, urządzenie może dawać duże ilości taniej, czystej i bezpiecznej energii.
Zbudowany w Kalifornii reaktor NIF (National Ignitron Facility) ma produkować elektryczność dzięki reakcjom termojądrowym takim, jakie zachodzą na słońcu i innych gwiazdach. Proces ten wymaga łączenia się atomów wodoru w wysokich temperaturach. Będzie to można osiągnąć dzięki prawie dwustu najpotężniejszym na świecie laserom.

Szef projektu Ed Moses jest pełen optymizmu: "Uważamy, że po raz pierwszy uda się przeprowadzić taką reakcję na Ziemi, w warunkach kontrolowanych" - twierdzi.

Jeśli eksperyment zakończy się sukcesem, naukowcy będą mogli produkować niemal nieograniczone ilości energii z morskiej wody, nie emitując przy tym dwutlenku węgla. Cały proces będzie także bezpieczny, nie istnieje bowiem groźba skażenia radioaktywnego. Pierwsze próby mają rozpocząć się w czerwcu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się