Menu Region

Brytyjska armia rozpoczęła wycofywanie swoich żołnierzy z...

Brytyjska armia rozpoczęła wycofywanie swoich żołnierzy z Iraku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Basrze na południu kraju odbyło się przekazanie dowództwa w rejonie siłom amerykańskim. Brytyjczycy kontrolowali Basrę od czasu inwazji w 2003 roku.
Według planów Londynu, do końca maja kraj ma opuścić większość z 4 tysięcy brytyjskich żołnierzy. Kilkuset pozostanie w Iraku, by szkolić irackie siły.

Dowódca amerykańskich sił w Iraku generał Ray Odierno podkreślił, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, będą nadal - nawet po opuszczeniu Iraku - zabiegać o rozwój tego kraju. Amerykański dowódca wyjaśnił, że Londyn i Waszyngton będą wspólnie wspierały Irakijczyków w walce o samodzielność, pokój i dobrobyt.

Według zapowiedzi prezydenta Baracka Obamy, amerykańskie operacje bojowe w Iraku zakończą się do 31 sierpnia przyszłego roku. W tym kraju pozostanie jednak 35-50 tysięcy żołnierzy amerykańskich, którzy będą między innymi szkolić siły irackie. Obecnie w Iraku stacjonują 142 tysiące amerykańskich żołnierzy.

Obama zamierza wycofać wszystkie wojska z Iraku w 2011 roku. Celem USA jest przejęcie przez Irak pełnej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się