Archeolodzy odkryli w Trepczy pod Sanokiem ślady osady z czasów rzymskich [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Właściciel działki w Trepczy koło Sanoka zamierza zbudować dom. Rozpoczęcie inwestycji poprzedziły wykopaliska archeologiczne. Okazało się, że w tym miejscu 1800 lat temu była osada.

Prywatna działka znajduje się na terenie określonym jako stanowisko archeologiczne. Jest takich w Trepczy sporo, podsanocka miejscowość (słynąca ze spektakularnych odkryć archeologicznych) jest dla badaczy szczególnie interesująca.

Dlatego przed rozpoczęciem budowy inwestor musiał zwrócić się o tzw. nadzór archeologiczny. Daje to archeologom możliwość spenetrowania obszaru, zanim postawiony zostanie budynek i sprawdzenia, co kryje ziemia.

Tak też stało się w przypadku działki w Trepczy. Obszar do spenetrowania był niewielki (ograniczający się do zarysu wytyczonego przez planowane fundamenty domu). Tym bardziej archeolodzy byli zaskoczeni tym, na co natrafili.

- Okazało się, że w tym miejscu znajdowała się osada z II-III wieku naszej ery - opowiada Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku. - Jej istnienie nie było dla nas niespodzianką, ale już liczba znalezisk i ich zagęszczenie - tak - przyznaje.

Na niewielkiej stosunkowo powierzchni, niespełna jednego ara, znajdowało się ponad 50 różnych obiektów archeologicznych. Większość z okresu wpływów rzymskich. - Znaleźliśmy m.in. charakterystyczną dla tego czasu ceramikę - mówi Piotr Kotowicz.

Efekty kilkudniowej pracy archeologów są potwierdzeniem bardzo intensywnego zagospodarowania i użytkowania tego miejsca, już 1800 lat temu. Świadczą o tym ślady domów słupowych, budowanych w tamtych czasach.

- Odkryliśmy bardzo dużo jam po słupach, podtrzymujących konstrukcję ścian i dachów - mówi Piotr Kotowicz. - Odsłoniliśmy też kilka jam gospodarczych.

Archeolodzy uważają, że okoliczne działki także mogą obfitować w podobne znaleziska, świadczące, że wiele się działo na tym terenie.

- To mogła być całkiem spora osada - przypuszcza Kotowicz.

Unikalne znaleziska w Muzeum Historycznym w Sanoku. Trafiły ...

Archeolodzy odkryli na Lisiej Górze w Rzeszowie fosę z przeł...

Zobacz też: Romeo i Julia z Kazachstanu. Szczątki zakochanych przetrwały niemal 4000 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Archeolodzy odkryli w Trepczy pod Sanokiem ślady osady z czasów rzymskich [ZDJĘCIA] - Nowiny

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bartosz
Kiedyś dostałem w prezencie od dzieci taki produkt:

https://www.spyshop.pl/zaawansowany-wykrywacz-metali-garrett-ace-150-dla-wymagajacych-1915.html

i od tego czasu ześwirowałem na punkcie poszukiwań a przy piszczeniu urządzenia aż mi adrenalina podskakuje :)
G
Gość
A więc... widać jak nie doinformowani dziennikarze manipulują faktami... drodzy autorzy artykułu, prosiłbym o nie przekłamywanie faktów stosując niewłaściwy tytół artykułu, tzn. Ziemie obecnej Polski nigdy nie były podbite przez rzymian, Rzymianie na tyle darzyli szacunkiem Słowian i Prósów iż zamiast z nimi walczyć woleli dokonywać wymian handlowych a co za tym idzie trzeba nadać tej epoce nazwę odmienną, nie epoka rzymska tylko epoka wpływów rzymskich, takiego określenia używa się w świecie archeologi i historii i takiego określenia autor powinien użyć aby nie wprowadzać w błąd czytelnika który mógłby pomyśleć że odkryto tam osadę rzymską z czasów 1800 lat temu, jest to bzdura na resorach więc proszę o dokonanie sprostowania by nie dochodziło bo mylenia pojęć i faktów
Wróć na i.pl Portal i.pl