Amerykanie uczą dziejów komunizmu i polecają Daviesa i Żakowskiego

Tomasz Pompowski
W pierwszym wirtualnym muzeum można poznać dzieje komunizmu poprzez historię 15 krajów okupowanych przez reżimy prosowieckie.

Amerykanom wystarczył rok by stworzyć pierwsze multimedialne muzeum komunizmu. Udostępnili unikalne filmy dokumentalne, zdjęcia i doskonałe opracowania sowietologów.
- A to dopiero początek - powiedział mi wspaniały profesor, jeden z najciekawszych promotorów idei konserwatywnej Lee Edwards. (Jest autorem m.in. bardzo ciekawej książki Mediapolitik - refleksji na temat jakości współczesnych środków masowego przekazu).
Kolega z redakcji zwrócił mi uwagę, że u nas trwałyby debaty nim i pewnie do niczego by w końcu nie doszło. A w Ameryce udało się stworzyć muzeum dla całego świata.

Amerykańscy historycy opowiadają historię komunizmu w piętnastu krajach świata.
W wirtualnej galerii poświęconej każdemu krajowi można dowiedzieć się ile ofiar pochłonęły lokalne rządy komunistyczne. W przypadku Kuby to 73 tys, Bułgarii 222 tys, Tybetu 1,2 mln udokumentowanych przypadków.

Przed wejściem do każdej galerii warto przeczytać wprowadzenie napisane przez najlepszych specjalistów. Autorem wstępu do polskiej ekspozycji jest profesor komunikacji Uniwersytetu Maryland Michael Szporer. Każda podstrona "narodowa" zawiera spis lektur do dalszego studium. Wśród polecanych lektur jest "Boże igrzysko" Normana Daviesa ale także książka Jacka Kuronia i Jacka Żakowskiego "PRL dla początkujących". Wiele materiałów dostępnych jest online.

http://www.globalmuseumoncommunism.org

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl