Alarmujące dane Fundacji GrowSPACE. Liczba prób samobójczych wśród najmłodszych dramatycznie rośnie

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. W roku 2023 odnotowano ich ponad 2100 - wynika z informacji udostępnionych przez Fundację GrowSPACE, powołującej się na dane policji. Szczególnie alarmujące jest to, że aż w 8 województwach odnotowano wzrost prób samobójczych wśród osób do 18 roku życia.

Spis treści

Niepokojąco rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży
Niepokojąco rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży Fot: Shlomaster/Pixabay

Alarmujące dane

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, aktywiści Dominik Kuc, Paulina Filipowicz i Mateusz Trzaska działający w Fundacji GrowSPACE przedstawili informacje dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Dane te zostały pozyskane od wojewódzkich komend policji. Wynika z nich, że liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia w 2023 roku wyniosła 2139.

Alarmujące dane Fundacji GrowSPACE. Liczba prób samobójczych wśród najmłodszych dramatycznie rośnie
Infografika: Fundacja GrowSPACE

Liczba prób samobójczych, które niestety zakończyły się zgonem, wynosi sumarycznie 146 przypadków. W aż 8 województwach zanotowano wzrost wobec 2022 roku. Jest to także drugi rok z rzędu, gdy ten smutny wskaźnik utrzymuje się powyżej dwóch tysięcy osób.

Alarmujące dane Fundacji GrowSPACE. Liczba prób samobójczych wśród najmłodszych dramatycznie rośnie
Infografika: Fundacja GrowSPACE

Dominik Kuc, zaangażowany działacz Fundacji GrowSPACE, komentując obecną sytuację, podkreślił konieczność zwiększenia dostępności opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

– Te dane pokazują, ile mamy jeszcze do zrobienia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przed nami sporo pracy, ponieważ statystyki z zeszłego roku powtórzyły się. Wiemy, że średni czas oczekiwania na konsultację na NFZ do psychiatry lub psychiatrki dziecięcej wyniósł 238 dni. Musimy pilnie działać, aby zwiększyć dostępność opieki. 3 miliardy na psychiatrię i onkologię dziecięcą w nowym budżecie to bardzo ważny krok, ale nadal musimy działać na rzecz tzw. „referencyjności 0”. To nie tylko kolejny szpital i oddział, ale również pomoc ambulatoryjna, pomoc psychologiczna, środowiskowa, profilaktyka, psychoedukacja. Eksperci i ekspertki są zgodni, że ogromną większość tych statystyk można zatrzymać właśnie za pomocą „poziomu zero” – powiedział Dominik Kuc.

Dominik Kuc w trakcie konferencji prasowej.
Dominik Kuc w trakcie konferencji prasowej. Fot: Fundacja GrowSPACE

Dlaczego wzrost się utrzymuje?

Po raz drugi z rzędu dane utrzymują się na poziomie ponad dwóch tysięcy przypadków. Sprawa niepokoi specjalistów i specjalistki, którzy niosą pomoc młodym ludziom.

Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka Fundacji GrowSPACE, zaznaczyła, że na zwiększenie prób samobójczych wśród młodzieży wpływają różnorodne czynniki. Do nich należą trudna sytuacja rodzinna, społeczna izolacja, choroby somatyczne i psychiczne, stresujące wydarzenia życiowe oraz ogólne poczucie braku bezpieczeństwa. Jak zaznacza, „to my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za świat jaki oddajemy młodym ludziom”.

– Po pierwsze warto podkreślić, że na zachowania suicydalne ma wpływ wiele czynników, które wzajemnie na siebie oddziałują. Wśród przyczyn zachowań samobójczych dzieci i młodzieży najczęściej wymienia się trudną sytuację rodzinną (rozwód rodziców, nasilone konflikty rodzinne, upośledzenie relacji rodzic-dziecko), społeczną izolację, choroby somatyczne i psychiczne, stresujące wydarzenia życiowe czy sytuacje kryzysowe. Pamiętajmy, że współcześnie młodzi ludzie to pokolenie obarczone doświadczeniami izolacji. Jako ważny czynnik kryzysów suicydalnych psychologowie wskazują też brak poczucia bezpieczeństwa: wojna za granicami kraju, rosnący niepokój społeczny, kryzysy światowe. Specjaliści mówią coraz częściej o „syndromie podłego świata”, który szczególnie miałby dotykać młode pokolenie – podsumowuje Paulina Filipowicz.

Paulina Filipowicz w trakcie konferencji prasowej.
Paulina Filipowicz w trakcie konferencji prasowej. Fot: Fundacja GrowSPACE

Co organizacja rekomenduje resortowi?

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje 3 miliardy złotych na psychiatrię i onkologię dziecięcą. Zdaniem Fundacji GrowSPACE to spory krok w dobrą stronę, lecz trzeba mieć na uwadze, na co dokładnie te fundusze powinny być wydatkowane. Do rekomendacji wydanych przez organizację należy:

  • Dalszy rozwój pomocy środowiskowej i ambulatoryjnej, szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi;
  • Wsparcie „Referencyjności/Poziomu 0” – profilaktyki i psychoedukacji;
  • Zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży dziennych i całodobowych przez Ministerstwo Zdrowia, ze szczególnym naciskiem na tworzenie nowych miejsc na oddziałach;
  • Nacisk na kształcenie specjalistów i specjalistek – psychiatria dzieci i młodzieży jako deficytowa, zwiększanie liczby miejsc rezydenckich i stażowych, edukacja innych zawodów medycznych w temacie wspierania pacjentów psychiatrycznych;
  • Rozwój instytucji i zawodów pozamedycznych, np. asystentów i asystentek zdrowienia.

Kluczowe są także zmiany w zakresie wyceny świadczeń NFZ, w taki sposób, aby zatrzymać odpływ specjalistów i specjalistek do rynku prywatnego. Eksperci i ekspertki apelują także o współpracę międzyresortową, wraz z Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– W środku kryzysu suicydalnego dzieci i młodzieży musimy zwrócić uwagę na potrzeby najmłodszych. Od nich usłyszymy, że chcą oni być pewni, że w sytuacji kryzysowej w ich szkole będzie psycholog gotowy, by im pomóc. W szkole zagościć na stałe musi też psychoedukacja. My uczniowie, niezależnie od szkoły, w jakiej jesteśmy, chcemy wiedzieć, jak radzić sobie emocjami i zapobiegać kryzysom, zanim się pojawią. – komentuje Mateusz Trzaska.

Mateusz Trzaska w trakcie konferencji prasowej.
Mateusz Trzaska w trakcie konferencji prasowej. Fot: Fundacja GrowSPACE

Źródło: Fundacja GrowSPACE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl