Menu Region

Ziobro: Nie opublikujemy wyroku TK. Rząd będzie postępował...

Ziobro: Nie opublikujemy wyroku TK. Rząd będzie postępował zgodnie z prawem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wojciech Rogacin, Damian Witek

71Komentarzy Prześlij Drukuj
Zbigniew Ziobro Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (© Piotr Smolinski)

Zdaniem ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry środowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie ma żadnej mocy prawnej, ponieważ, jego zdaniem, sędziowie naruszyli zasadę legalizmu.
- Ten wyrok TK na pewno nie będzie publikowany, tak jak zapowiedziała wcześniej premier Beata Szydło - stwierdził Ziobro Polityk PiS powiedział, że "w przeciwieństwie do działań Trybunału, rząd będzie postępował zgodnie z prawem".

Wątpliwości ministra wzbudziło także to, że wyrok wyciekł do mediów kilkanaście godzin przed jego oficjalnym ogłoszeniem. Zdaniem polityka dowodzi to tego, że wyrok był z góry ustalony a trybunał działa na polityczne zlecenie. Podważa to zatem zupełnie jego niezawisłość. - Wyobraźmy sobie, że ktoś z nas idzie do sądu i dowiaduje się że sprawa jest już przesądzona – dodał Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości ocenił, że TK naruszył zasadę legalizmu, trójpodziału władzy i domniemania zgodności ustawy z Konstytucją.


CZYTAJ TAKŻE: Klimkiewicz o sporze ws. TK: To się skończy postępowaniem w RE. Jesteśmy na ławce kar

Zdaniem ministra Ziobry spotkanie sędziów w TK nie było spotkaniem sądu konstytucyjnego, którzy usiłowali wydać orzeczenie. Ziobro dodał, że jego zdaniem sędziowie działali z naruszeniem konstytucji.

W środę Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu z udziałem wnioskodawców orzekł, że nowelizacja ustawy o Trybunale autorstwa Prawa i Sprawiedliwości jest niezgodna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Trybunał Konstytucyjny nie uznał trybu uchwalenia noweli za niekonstytucyjny, a usunięcie z ustawy o TK rozdziału o stwierdzeniu przez Trybunał przeszkody w sprawowaniu funkcji prezydenta RP jest niekonstytucyjne.

Nowela zmieniająca tryb pracy TK została uchwalona 22 grudnia ubiegłego roku. Zakładała m. in., że Trybunał musi podejmować decyzje w składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów. Poprzednio przepisy pozwalały orzekać w składzie dziewięciu sędziów. Orzeczenia stają się prawomocne dopiero po osiągnięciu 2/3 głosów, zaś wcześniej wystarczyła tylko połowa składu.

"Komunikat" Trybunału nie może być publikowany
Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformowała po południu na konferencji prasowej, że orzeczenie Trybunału konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o TK nie zostanie opublikowane.

CZYTAJ TAKŻE: Trybunał Konstytucyjny: Grudniowa nowelizacja ustawy o TK niezgodna z Konstytucją

Bochenek nazwał orzeczenie TK "komunikatem" i stwierdził, że nie spełnia ono przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok. - Nie możemy tego komunikatu opublikować - powiedział Bochenek. Rząd uważa, że brak publikacji wyroku oznacza, iż nie ma on mocy prawnej.

Również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że wyrok trybunału jest nieważny.

Wcześniej prezes TK Andrzej Rzepliński powiedział, że rolą Trybunału jest wydawać wyroki, a rolą rządu je publikować.

Trybunał Konstytucyjny wydał w środę wyrok uznający za niezgodną z konstytucją nowelizację ustawy o TK przeprowadzoną przez PiS pod koniec ubiegłego roku.
71

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Trubunalik i GWo Lizy Nowoczesne i inne miernoty będą teraz krzyczeć, że TK wydał wyrok

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tete (gość)  •

Trzymając się swego TK będzie teraz wszystkie sprawy procedował wg nielegalnej procedury czyli żadna nie zostanie opublikowana. W ten sposób TK sam siebie sparaliżował. A zarzucał, że to Sejm go paraliżuje kwestionowaną ustawą.
Tak więc TK mamy z głowy na cztery lata, do końca kadencji sejmu nie wyda żadnego wiążącego wyroku. Pozostaje tylko rozgonić tę bandę nierobów powołaną przez Jaruzelskiego dla ochrony przepisów stanu wojennego

odpowiedzi (0)

skomentuj

A wystarczyło dobrac jednego sendziego do składu

0 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lol (gość)  •

odczekać i gdzieś tak w środku kadencji Sejmu wydać tenże wyrok zgodnie z procedurami i konstytucją. Ale nie, bo TK to zwykła polityczna dobudówka, a nie żaden Trybunał.
Im chodzi jedynie o burzenie i wydawanie kwiku świń odrywanych od koryta. Strażnicy praworządności jak z koziej d*** trąba.

odpowiedzi (0)

skomentuj

jeżeli to prawnik, to...

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

małpa w czerwonym (gość)  •

to co nieco niedouczony. Myślę, że największy problem ma ze swoimi dwoma sędziami, którzy w działaniach TK brali udział. Wystąpili w togach, a więc uznali że to formalne posiedzenie TK, bo kto rozsądny przyszedł by sobie na kawę i ciacha w takim przebraniu, a potem podpisali wyrok, składając od niego zdanie odrębne, a nie jakiś nic nie znaczący świstek papieru. Co ich czeka za takie sprzeniewierzenie się autorom powołania ich na to stanowisko? Żeby tylko nie odwiedzono ich o 6-ej rano, bo ten zwyczaj wraca, skoro wleźli o tej godzinie do jakiegoś biegłego, który uczestniczył w komisji Millera, w poszukiwaniu osoby, która namówiła go do sfałszowania swej opinii o bytności gen. Błasika w kokpicie tupolewa. Aż strach myśleć, że może dojść do powtórki sprawy Blidy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

.. i nie odpusic ani o jote!!!!

0 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kasienka (gość)  •

zadnej ugody z gangsterami ktorzy chca POdpalic Polske i gotowi sa bundeswere wprowadzic byle przywrocic "zeby bylo jak bylo"... A sral pies wenecka komisje.. nawet nazwa jst kabaretowa,,, Golym okiem widac, ze atak zostal przygotowany swiadomie i zmasowany w czasie dla wywolania niekorzystnego wrazenia, glownie na POtrzeby "rynku wewnetrznego". Absolutnie nie mozna sie cofnac przed ta inwazja.. Niech komisja europejska i wnecka zajmie sie lepiej inwazja muslimow na Europe! Niedlugo im te weneckie glupoty szariatem POwybijaja z glow,

skomentuj

zadnej ugody z gangsterami z PiSu

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kasienka (gość)  •

jestem pierd...ta

odpowiedzi (0)

skomentuj

Lekceważenie Trybunału.

+8 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Nie dobrze się dzieje, że rząd lekceważy Trybunał Konstytucyjny. Fatalne jest to, ze minister sprawiedliwości jest jednocześnie Prokuratorem Generalnym, czyli prokuratura faktycznie pracuje pod dyktando rządu, w szczególności zaś premiera, czyli w każdej chwili może się stać narzędziem do represjonowania np. posłów opozycji (dlatego też immunitet poselski jest naprawdę potrzebny). Niestety też (i za PiS i za poprzedniej koalicji i wcześniej) można zobaczyć zniewolenie Sejmu, który głosuje pod dyktando rządu (nawet były raz pogróżki -= za czasów SLD - że jak nie przegłosują projektu rządowego, to rozwiązanie Sejmu- premier miał czelność grozić rozwiązaniem Sejmu). Jeśli w ogóle "manipulować" przy Konstytucji, to powinien być zapis o autonomii Sejmu i Senatu (parlament powinien być wyraźnie postawiony nad rządem), ograniczeniu władzy premiera (przecież premiera nie powołuje się w wyborach bezpośrednich, więc nie jest on przedstawicielem narodu), wzmocnieniu roli Prezydenta. Co do prokuratora Generalnego, to sprawa jest tak poważna, że powinno to być określone w Konstytucji a nie zwykłej ustawie (często głosowanej w Sejmie pod dyktando premiera) i powinien być niezależny od rządu, a kontrolę nad Prokuraturą powinien sprawować organ przedstawicielski wyłaniany w wyborach bezpośrednich (albo Sejm, albo Senat, a może Prezydent). Nie może być tak, że Trybunał Konstytucyjny czy Sad Najwyższy jest zależny od premiera.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Putin i Stalin czyli PiS chce stworzyć nam bolszewickie państwo.

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AntyP(utin)iS(talin) (gość)  •

Wychowany w jego duchu Kaczyński nie akceptuje demokratycznych instytucji i prawa, forsując swoje "prawo", w którym czarne jest białe , a białe jest czarne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Trybunał czerwonych dziadków jest ostatnim bunkrem PO-stkomuny.

+8 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

A tzw. "sędziowie" z nadania PO-stkomuny, ostatnimi obrońcami (gość)  •

złodziejskich interesów III Bananowej Republiki Kolesi i Aferałów.
Co zrobić, gdy szajki sędziów nie można odwołać w żaden cywilizowany sposób?
Trzeba zmniejszyć im budżet do zera, a gdy zabraknie na wysokie uposażenia, może sami
pouciekają.

odpowiedzi (0)

skomentuj

TK

+7 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Armia Łodź (gość)  •

Tak trzymaj Zbyszek. Trybunał nie może stać ponad prawem.

skomentuj

Prawo to Zbyszek i Jarosława, konstytucja ich i całego PIS nie obowiązuje.

+11 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Obudzonyz letargu (gość)  •

Konstytucja obowiązuje tylko pozostałych w takim zakresie, aby służyli "elicie" z PIS.
PIS przegiął - teraz już większość Polaków nie ma wątpliwości z kim do czynienia i jakie zamiary Kaczyńskiego. Odbudowa PRL w wersji stalinowsko-putinowskiej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ustawa o TK PIS -u jest niezgodna z Konstytucja -KONIEC KROPKA

+14 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GABRIEL (gość)  •

Niezależnie od tego jakie błoto wyleje PIS na wczorajszy wyrok TK ustawa z grudnia ub.r. JEST NIEZGODNA Z KONSTYTUCJĄ. KONIEC KROPKA PANOWIE. Niezależnie jakie formalne błędy jeszcze wyszukacie i postawicie zarzuty , tego nie złamiecie i nie ominiecie : ustawa jest niezgodna z Konstytucją.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co robią w rządzie lalki biegające po studiach?

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karolina (gość)  •

Gdzie smerf Ciamajda,który pozwolił na narzucenie formuły dyskusji o skutkach nie przyczynach leżących w czerwcowej machinacji skarżąc się naiwnie do eurokomisariatu.Tym razem nawet roku nie wyrobią. Jaro nie ma kim robić jakiejkolwiek zmiany.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »