WIELKANOC 2018. Kiedy wypadają święta wielkanocne w 2018?...

  WIELKANOC 2018. Kiedy wypadają święta wielkanocne w 2018? Sprawdź daty. Niedziela Wielkanocna już 1 kwietnia 2018

  (vp)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  WIELKANOC 2018. Kiedy wypadają święta wielkanocne w 2018? To najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Pamiętajmy, że Wielkanoc to święto ruchome, upamiętnia mękę Jezusa Chrystusa. W tym roku Niedziela wielkanocna wypada dość nietypowo, bo 1 kwietnia czy w prima aprllis, czyli dzień żartów i psikusów. Sprawdźcie dokładne daty tego najważniejszego dla chrześcijan czasu. Triduum Paschalne rozpoczyna się już 29 marca. U nas dokładny kalendarz świąt wielkanocnych i dokładna daty na Wielkanoc 2018.
  WIELKANOC 2018. Kiedy wypadają święta wielkanocne w 2018?
  WIELKANOC 2018. Kiedy wypadają święta wielkanocne w 2018?
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©iStock/Tokarsky

  Wielkanoc 2018. Kalendarz świąt wielkanocnych


  Wielkanoc, czyli święto upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa (Zmartwychwstanie Pańskie), jest świętem ruchomym i obchodzimy je w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Kościół wschodni również stosuję tę zasadę, z tym, że zgodnie z kalendarzem juliańskim. W 2018 roku Wielkanoc przypada 1 kwietnia, czyli w Prima Aprilis (niedziela) i 2 kwietnia (poniedziałek, Lany Poniedziałek, śmigus-dyngus).

  Wielkanoc kończy Wielki Tydzień, zaczynający się od Niedzieli Palmowej. Kolejne dni po Niedzieli Palmowej w tradycji zwykło się nazywać wielkimi. Jest zatem Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa. Najważniejsze uroczystości w Kościele rozpoczynają się jednak dopiero w Wielki Czwartek. 29 marca zaczyna się Triduum Paschalne.

  Wielkanoc 2018 roku - kiedy wypadają święta wielkanocne w 2018 roku:

  • Wielki Czwartek - 29.03. 2018
  • Wielki Piątek - 30.03.2018
  • Wielka Sobota - 31.032018
  • Wielka Niedziela (Prima Aprilis) - 1.04.2018
  • Poniedziałek Wielkanocny (Lany Poniedziałek, śmigus-dyngus) - 2.04.2018


  W Polsce Wielka Niedziela i Wielki Poniedziałek są dniami wolnymi od pracy.

  Sonda

  Jak spędzasz święta wielkanocne?  Wielkanoc 2018. Co to jest Wielki Tydzień?


  Wielki Tydzień to okres poprzedzający Wielkanoc, najważniejsze ze świąt religijnych. Dlaczego Wielki Tydzień nazywany jest... wielkim? Ponieważ ten czas upamiętnia okres, w którym - tak wierzą chrześcijanie - dokonało się zbawienie świata.

  Wielki Tydzień rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Ten dzień przypomina nam o uroczystym wjechaniu Chrystusa do Jerozolimy, gdzie pięć dni później został ukrzyżowany. Kolejne dni po Niedzieli Palmowej w tradycji zwykło się nazywać wielkimi. Jest zatem Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa. Najważniejsze uroczystości w Kościele rozpoczynają się jednak dopiero w Wielki Czwartek.

  Triduum Paschalne, co oznacza. Sprawdź

  WIELKANOC 2018. Triduum Paschalne kiedy wypada


  Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w święto Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste celebracje Triduum Paschalnego odbędą się we wszystkich kościołach parafialnych. W kościele katedralnym i konkatedralnym oraz dodatkowo w kilku innych kościołach diecezji obrzędom liturgicznym Triduum Paschalnego będą przewodniczyć księża biskupi.

  Zobacz galerię

  Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca obchód Triduum Paschalnego jest sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem na pamiątkę ostatniej wieczerzy, którą Chrystus spożył z Apostołami przed swoją męką i śmiercią. Ustanowił wówczas sakrament Eucharystii i kapłaństwa oraz pozostawił swoim uczniom przykazanie wzajemnej miłości. Ostatnią Wieczerzę Chrystus poprzedził gestem umycia nóg Apostołom dając im przykład pokornej służby. W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej, podczas śpiewu hymnu Chwała na wysokości Bogu uderza się w dzwony. Od tego momentu milkną one aż do Wigilii Paschalnej. Po homilii może mieć miejsce obrzęd umycia nóg. Msza Wieczerzy Pańskiej kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji, tzw. ciemnicy.

  Czytaj również Jarmark Wielkanocny KRASZANKA 2018 w Zielonej Górze

  WIELKANOC 2018 Wielki Piątek wypada 30 marca 2018


  W Wielki Piątek wiernych obowiązuje post. W tym dniu nie sprawuje się mszy św. Ołtarz pozostaje obnażony - nie ma na nim krzyża, świeczników i obrusów. Po południu lub wieczorem sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej. Liturgia ta rozpoczyna się od gestu prostracji: celebrans po wejściu do kościoła w całkowitym milczeniu pada na twarz przed ołtarzem. Dalej ma miejsce lektura czytań biblijnych o męce Chrystusa, zwłaszcza opisu męki Pańskiej wg św. Jana, modlitwa powszechna za Kościół i świat w formie 10 rozbudowanych wezwań, adoracja krzyża i komunia św. Obrzęd kończy się przeniesieniem Najśw. Sakramentu do tzw. Grobu Pańskiego.

  WIELKANOC 2018. Wielka Sobota wypada 31 marca 2018


  W Wielką Sobotę Kościół trwa na modlitwie przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Również tego dnia nie sprawuje się mszy św. W Polsce szeroko rozpowszechniony jest zwyczaj błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny.

  Wigilia Paschalna powinna rozpocząć się dopiero po zapadnięciu zmroku. Składa się ona z czterech części. Pierwszą stanowi Liturgia Światła: ryt błogosławienia nowego ognia i przygotowania świecy paschalnej, procesja z paschałem do kościoła i śpiew orędzia paschalnego. Część druga to Liturgia Słowa. Składa się ona przynajmniej z 5 czytań biblijnych (zalecane 9). Proklamację Ewangelii poprzedza śpiew Alleluja, który zabrzmi po raz pierwszy po wielkopostnej przerwie. Trzecią częścią Wigilii Paschalnej jest Liturgia Chrzcielna. Obejmuje ona poświęcenie wody chrzcielnej, sprawowanie sakramentu chrztu (jeśli są kandydaci) oraz odnowienie przyrzeczeń chrzecielnych i pokropienie wodą święconą wszystkich zgromadzonych. Ostatnią część stanowi Liturgia Eucharystii - pierwsza msza św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

  WIELKANOC 2018. Procesja rezurekcyjna


  Procesja rezurekcyjna może mieć miejsce bądź bezpośrednio po zakończeniu Wigilii Paschalnej, bądź o świcie, przed poranną mszą św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Procesja ta jest wyrazem wielkanocnej radości i publicznym ogłoszeniem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

  Zobacz, jak w ciekawy sposób można ozdobić jaja wielkanocne


  TOP 20 atrakcji w Lubuskiem według portalu TripAdvisor.  TOP 10 restauracji w Lubuskiem według portalu TripAdvisor  Najlepsze pizzerie w Lubuskiem? Turyści z całej Polski już wybrali  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo