Widać już pierwsze oznaki wiosny w Oświęcimiu i powiecie...

  Widać już pierwsze oznaki wiosny w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim. Też zobaczyłeś i uwieczniłeś? Podziel się z nami zdjęciami

  Monika Pawłowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Widać już pierwsze oznaki wiosny w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim. Też zobaczyłeś i uwieczniłeś? Podziel się z nami zdjęciami
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Fot. Małgorzata Gleń/Monika Pawłowska

  W parkach, lasach i w ogrodach kwitną już kwiaty i tylko patrzeć, kiedy zazielenią się drzewa i krzewy. Czasem trudno zauważyć pierwsze oznaki wiosny. My uwieczniliśmy kilka. Zachęcamy – podzielcie się z nami oznakami wiosny.
  Chyba wszyscy czekają już na słońce i ciepło. Zima jeszcze nam o sobie przypomni, ale póki co oświęcimianie cieszą się z dwucyfrowych temperatur. I czekają, aż wiosna rozgości się na dobre. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w tym roku wypada 20 marca, a pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 21 marca. Świat pędzi do przodu i wiosna również. W 2048 roku pierwszy dzień wiosny wypadnie już 18 marca, a w 2102 roku 13 marca.

  Wiosna kalendarzowa jest powiązana z astronomiczną. Jest jeszcze wiosna meteorologiczna, którą już mamy, bowiem w naszej szerokości geograficznej trwa od 1 marca do 31 maja. Jest też wiosna termiczna - to taka, kiedy średnia temperatura dobowa wynosi od 5 st. C do 10 st. C.

  Jest również wiosna fenologiczna, pewnie mało kto o niej słyszał, ale z całą pewnością widział. To wiosna przyrodnicza – bez określonej daty, którą wyznaczają zmiany zachodzące w przyrodzie. Najpierw jest przedwiośnie, którego początek wyznacza kwitnienie podbiału i leszczyny. Wtedy rozkwitają również przebiśniegi, krokusy i przylaszczki. Najczęściej ta faza trwa od przełomu lutego i marca do początków kwietnia.

  Potem zaczyna się wczesna wiosna, a wraz z nią kwitnie czeremcha i mniszek lekarski, na brzozach pojawiają się pierwsze liście. Wtedy też zakwitają m.in. kaczeńce, pierwiosnki i drzewa owocowe. Ten etap trwa zazwyczaj od połowy kwietnia przez miesiąc.

  I wreszcie nastaje pełnia wiosny – czas rozkwitu wszystkiego. Początek wyznaczają kwitnące kasztanowce i lilaki, potocznie zwane bzami oraz popularne narcyzy i tulipany.

  Znaleźliśmy już pierwsze oznaki. Wy też wypatrujcie każdej roślinki, zróbcie zdjęcie i podzielcie się oznakami wiosny. Będzie nam wszystkim cieplej i przyjemniej.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 5. „Borówka czy jagoda?”

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
  >>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo