Menu Region

USA: Hillary Clinton wygrywa prawybory w Nevadzie, a Donald...

USA: Hillary Clinton wygrywa prawybory w Nevadzie, a Donald Trump w Południowej Karolinie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz (AIP)

1Komentarz Prześlij Drukuj
Donald Trump i Hillary Clinton znowu triumfują. Kontrowersyjny milioner wygrał prawybory Republikanów w Karolinie Południowej, a była sekretarz stanu i Pierwsza Dama Hillary Clinton pokonała Berniego Sandersa w głosowaniu Partii Demokratycznej w Nevadzie. Z wyborów wycofał się z Republikanin Jeb Bush, który kolejny raz zajął jedno z dalszych miejsc.
1/2

Donald Trump

(© Paul Sancya)

W sobotę w prawyborach prezydenckich głosowali mieszkańcy aż dwóch stanów - Republikanie wybierali swoje kandydata w Karolinie Południowej na wschodnim wybrzeżu USA, a Demokraci w Nevadzie w zachodniej części kraju. To pierwsza próba kandydatów w stanach, w których większość populacji stanowią Afroamerykanie, a także, w przypadku Nevady, Latynosi. W Iowa i New Hampshire mieszkają bowiem głównie biali Amerykanie.


Jak podaje Reuters, po przeliczeniu 99 proc. głosów Donald Trump zdobył aż 32,5 proc. To już drugie zwycięstwo antysystemowego miliardera po ostatnim triumfie w New Hampshire, co daje mu przewagę w republikańskim wyścigu. O drugie miejsce cały czas walczą Marco Rubio z 22,5 proc. i Ted Cruz z 22,3 proc., który zwyciężył w prawyborach w Iowa na początku lutego.

Z marzeniami o byciu prezydentem i pójściu w ślady ojca i brata musiał pożegnać się niestety Jeb Bush. Były gubernator Florydy zajął w Karolinie Południowej odległe czwarte miejsce, nie powiodło mu się także w New Hampshire ani w Iowa. Przegrana w Karolinie Południowej to szczególna klęska dla Busha - w tym stanie rodzina Bushów jest bowiem bardzo ceniona, a w prawyborach wygrali tu zarówno George Bush, jak i George Bush Jr. Jebowi nie pomogło nawet wsparcie brata w kampanii. - Mieszkańcy Iowa, New Hampshire i Karolinie Południowej przemówili i naprawdę szanuję ich decyzję - mówił przygnębiony Bush, ogłaszając zakończenie swojej kampanii.

W Nevadzie triumfowała za to Hillary Clinton, która po przeliczeniu 99 proc. głosów zdobyła 52,6 proc. Bernie Sanders, antysystemowy kandydat o socjalistycznych poglądach, tym razem musiał zadowolić się drugim miejscem. Polityk, który zwyciężył w New Hampshire, otrzymał 47,4 proc. Z kolei w Iowa Clinton wygrała nad Sandersem minimalną ilością głosów. Amerykańscy komentatorzy zaznaczają, że drugie zwycięstwo byłej sekretarz stanu i Pierwszej Damy daje jej silną przewagę nad rywalem. - Niektórzy mogą w nas wątpić, ale my nigdy w siebie nie wątpimy. To Wasza kampania - mówiła Clinton do swoich wyborców.

Przed kandydatami na prezydenta tzw. Superwtorek, czyli prawybory w aż 13 stanach. Partie ostatecznie wybiorą swoich reprezentantów w lipcu. Kampania zakończy sie w listopadzie, kiedy Amerykanie pójdą do urn i wybiorą nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Make America great again! Bądź Ameryko znów wielka!

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Donald Trump (gość)  •

Make America great again! Bądź Ameryko znów wielka!
Donald Trump

odpowiedzi (0)

skomentuj