Tajny poligon Hitlera. Co kryją wydmy?

Wojciech Kulig [email protected]
Jedne z największych armat wszech czasów w trakcie II wojny światowej stacjonowały na poligonie doświadczalnym w pobliżu Darłówka. Sprawdziliśmy, jak to miejsce wygląda dziś.
Jedne z największych armat wszech czasów w trakcie II wojny światowej stacjonowały na poligonie doświadczalnym w pobliżu Darłówka. Sprawdziliśmy, jak to miejsce wygląda dziś. archiwum
Jedne z największych armat wszech czasów w trakcie II wojny światowej stacjonowały na poligonie doświadczalnym w pobliżu Darłówka. Sprawdziliśmy, jak to miejsce wygląda dziś.

W słoneczny majowy dzień byliśmy z wizytą na terenie dawnego niemieckiego poligonu doświadczalnego, który zlokalizowany jest na zachód od Darłówka. Celem naszej wyprawy były tak zwane „Chińskie Mury”. Widać je dokładnie z drogi koło Bobolina. Obecnie cały obszar, na którym znajduje się gigantyczny grzebieniowy mur należy do Sił Zbrojnych RP. Osoby postronne nie mają możliwości wejścia na ten teren. Nam udało się zobaczyć coś, co było w trakcie II Wojny Światowej pilnie strzeżonym obiektem III Rzeszy. Największe kolejowe armaty świata, czyli Dora i Gustaw stacjonowały właśnie pod Darłówkiem. To tu oddawano strzały na odległość nawet 40 kilometrów. Razem z naszym przewodnikiem Krzysztofem Skazą, komendantem wojskowej straży pożarnej postanowiliśmy zobaczyć z bliska pozostałości dawnych niemieckich obiektów wojskowych.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania potężnych fundamentów pod torowiska i pod montownie, które dziś są niemal całkowicie porośnięte mchem i trawą. Pośrodku, tam gdzie były położone tory rosną teraz drzewa. Na swojej drodze spotykamy betonowe podstawy, na których kiedyś były zamontowane maszty. Według pewnych źródeł maszty były ustawione co 25 metrów, a na nich wisiały siatki imitujące nadmorski teren. Wszystko po to, by armata gigant nie była widoczna z powietrza. Jednak są też podejrzenia, że w rzeczywistości były to lampy, które oświetlały torowisko. Dokładne plany poligonu artylerii kolejowej znajdują się w archiwach we Freiburgu w Niemczech. Idąc w kierunku centralnego punktu tej ogromnej budowli przechodzimy bardzo blisko samych murów. Nasz przewodnik zwraca uwagę na wyjątkowy rozstaw kolumn. Można wywnioskować, że niemiecka myśl konstruktorska była naprawdę na wysokim poziomie. Wszystkie słupy są ustawione bardzo równo. Na swojej drodze napotkaliśmy bezokienny schron wykonany z betonu i cegieł, które zostały wytworzone w pobliskiej cegielni w Pieńkowie. Na niektórych cegłach widać jeszcze napis świadczący o tym skąd pochodzą. W samym schronie jest tylko kilka pomieszczeń, do których w czasie wystrzałów pocisków z Dory (największej kolejowej armaty) chowali się niemieccy żołnierze. Podobno przy pierwszym strzale huk armaty był tak potężny, że z murów wypadały deski, a w odległym o 5 km darłowskim Zamku Książąt Pomorskich wyleciały wszystkie szyby.

Cały teren jest dziś bardzo nierówny. Dowództwo darłowskiej jednostki wojskowej wydzieliło na nim obszar, na którym zorganizowano strzelnicę. Niestety, obecnie jest już nieczynna. Z lewej strony mijamy kolejny bunkier. Tym razem bardziej zniszczony i zarośnięty. Kilka metrów dalej wchodzimy do małego lasu. Idziemy wzdłuż murów. W jednej z przerw pomiędzy betonowymi słupami zauważamy pozostałości po ramie, w której znajdowało się zbrojone szkło. Wokół drzew leżą jego resztki.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W PIĄTKOWYM PAPIEROWYM WYDANIU GŁOSU SŁAWNA I DARŁOWA

Czytaj inne artykuły w naszym specjalnym serwisie TURYSTYKA: aktywny wypoczynek, atrakcje turystyczne, imprezy

Dzieje się na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tajny poligon Hitlera. Co kryją wydmy? - Głos Koszaliński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl