Menu Region

Syria: Krwawe zamachy w Damaszku i Hims. Zginęło co najmniej...

Syria: Krwawe zamachy w Damaszku i Hims. Zginęło co najmniej 150 osób [ZDJĘCIA+VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

WR/RUPTLY/X-News

Prześlij Drukuj
W wyniku serii zamachów bombowych, do których doszło w niedzielę w Damaszku i Hims zginęło co najmniej 150 osób, ponad 100 kolejnych zostało rannych – podało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Odpowiedzialność za ataki wzięło Państwo Islamskie. ZOBACZ VIDEO i ZDJĘCIA.
  • Miejsce zamachu w Damaszku
  • Miejsce zamachu w Hims
  • Miejsce zamachu w Hims
  • Miejsce zamachu w Hims
  • Miejsce zamachu w Hims
  • Miejsce zamachu w Hims

RUPTLY/X-News

To był najkrwawszy zamach w Syrii, od kiedy w styczniu w wybuchu bomby życie straciły 24 osoby. Jak podaje stacja ABC, w Hims w zachodniej części kraju wybuchły dwa samochody - pułapki, zginęło 59 cywilów. Dodatkowo na przedmieściach Damaszku Sajida Zajnab, niedaleko szyickiego meczetu – sanktuarium doszło do czterech eksplozji.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje o co najmniej 96 ofiarach śmiertelnych, sanktuarium nie zostało uszkodzone. Większość zabitych to cywile. Dwaj zamachowcy- samobójcy, członkowie Państwa Islamskiego zdetonowali przytwierdzone do ciała materiały wybuchowe.

Hims jest obecnie oblężone przez siły syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, który usiłuje odbić to trzecie pod względem wielkości miasto w Syrii. Do tej pory części miasta znajdowały się pod kontrolą rebeliantów oraz ISIS. Naloty na miasto prowadzą siły syryjskie oraz rosyjskie lotnictwo. Kreml jest sojusznikiem al-Assada i od września ubiegłego roku prowadzi w Syrii naloty na Państwo Islamskie. Zachód i aktywiści twierdzą jednak, że Rosja atakuje również przeciwników prezydenta Syrii.

Wojna w Syrii toczy się od 2011 roku. W wyniku konfliktu życie straciło ponad 260 tys. osób, miliony opuściły swoje domy. W niedzielę sekretarz stanu USA John Kerry poinformował, że wraz jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem osiągnęli wstępne porozumienie ws. warunków rozejmu.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się