Smog nad Olesnem. Wszyscy wdychamy tę rakotwórczą chmurę...

  Smog nad Olesnem. Wszyscy wdychamy tę rakotwórczą chmurę smogu [wideo]

  Zdjęcie autora materiału
  Mirosław Dragon

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Otoczone lasami i Olesno, gdzie nie ma dużych fabryk, jest mimo to jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na Opolszczyźnie. Jeden z mieszkańców udowodnił, jaka chmura rakotwórczych pyłów wisi nad miastem.
  - W niedzielę, 4 marca nagrałem film z modelem rc. Nagranie ukazuje smog unoszący się nad Olesnem. Las po przeciwnej stronie jest dobrze widoczny, natomiast miasta już prawie w ogóle nie widać przez smog - mówi Marcin Miarka, mieszkaniec miasta i autor filmu (wideo można zobaczyć na stronie www.nto.pl).

  Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu zmierzyła, że w niedzielę w Oleśnie było 128 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Dopuszczalna wartość zanieczyszczenia to 50 mikrogramów. Norma została przekroczona prawie 3-krotnie!

  W Oleśnie ostatnio dzień w dzień norma jest mocno przekraczana: w niedzielę 128 mikrogramów/ m3, w poniedziałek 92, wtorek - 117, w środę - 68 mikrogramów.

  W marcu norma była przekroczona w każdy dzień! W lutym pyłu zawieszonego PM10 było za dużo przez 19 dni, a w 6 kolejnych dni wynik była na granicy.

  Oznacza to, że wdychamy drobne toksyczne cząstki, które osadzają się w płucach, przedostając się do krwi.

  W pyle zawieszonym PM 10 są toksyczne dioksyny, furany, metale ciężkie, benzen, tlenki azotu. Powodują one alergię, astmę, mogą także być przyczyną nowotworów.

  Olesno jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na Opolszczyźnie, mimo iż 42 procent powierzchni gminy zajmują lasy. W mieście bardzo dużo budynków ma jednak kotłownie węglowe. Wraz z nastaniem sezonu grzewczego jakość powietrza gwałtownie się pogarsza.

  Zasada jest taka, że im zimniej jest na dworze, tym większe jest stężenie pyłów w powietrzu. Po prostu ludzie więcej palą w piecach centralnego ogrzewania, a z kominów wylatuje trujący dym.

  Najgorsze jest to, że są i tacy, którzy spalają w piecach w swoich domach plastikowe butelki, ubrania, stare lakierowane meble, a nawet zużyte pampersy. Z głupoty są trucicielami.

  Mimo kampanii informacyjnych wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że plastik spalony w piecu zanieczyszcza powietrze bardziej (w 42 procentach) niż dymiące z kominów fabryki (20 procent) i kopcące spalinami samochody (20 procent) razem wzięte!

  Gmina Olesno prowadzi program dotacji do zakupu pieców ekologicznych. Mieszkańcy mogą dostać maksymalnie 2000 zł brutto.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo