Partia Razem proponuje 35 zamiast 40 godzin pracy w tygodniu. Czy to realne do wprowadzenia w Polsce? SONDA

MCH
35 zamiast 40 godzin pracy w tygodniu. Czy jest to realne?
35 zamiast 40 godzin pracy w tygodniu. Czy jest to realne? Karolina Misztal
Partia Razem proponuje skrócić tydzień pracy do 35 godzin. Jak zapowiadają jej działacze, to jeden z pierwszych projektów, które chciałaby zrealizować po wejściu do Sejmu. Związkowcom pomysł się spodobał i są otwarci na dyskusję. Więcej wątpliwości mają natomiast przedstawiciele pracodawców.

– Polska nie jest już biednym krajem. Stać nas na to, żeby zadbać o komfort życia. Dziś Polacy pracują niemal najdłużej w Europie – mówił Adrian Zandberg podczas konferencji prasowej Zarządu Krajowego Partii Razem. – Brakuje czasu na życie, rodzinę czy zwykły odpoczynek. Dlatego zgłosimy ustawę, według której każda godzina pracy powyżej limitu 35 godzin będzie płatna dodatkowo, jako nadgodziny – przekonywał polityk.

Działacze partii przekonują, że za wprowadzeniem zmian przemawiają dane dotyczące produktywności. Narody, które pracują najdłużej nie osiągają bowiem najlepszej wydajności mierzonej wartością PKB wypracowaną w ciągu godziny. Jeszcze nie sprecyzowali, czy w nowym układzie tydzień pracy miałby zostać skrócony o godzinę każdego dnia.

Poza tym 8-godzinny tydzień pracy ma już ponad sto lat. Wprowadził go w 1914 roku Henry Ford, amerykański przemysłowiec i twórca masowej motoryzacji. W jego fabrykach praca w systemie trzech ośmiogodzinnych zmian w trakcie doby stała się standardem w 1926 roku.

Pracodawcy sceptyczni. Związki - jesteśmy otwarci na dyskusję
Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych zrzeszającej pracodawców Konfederacji Lewiatan, ma wiele zastrzeżeń i wątpliwości co do pomysłu.

– Takie rozwiązania funkcjonują w niektórych państwach Unii Europejskiej, np. we Francji. Patrząc na doświadczenia francuskie to nie są one wcale tak pozytywne zarówno dla pracodawców, jak i w pewnych przypadkach dla pracowników. W ostatnich latach trwa nawet dyskusja czy nie podnieść ustawowo obniżonej normy pracy – przypomina ekspert.

Lisicki obawia się, że rozwiązania proponowane przez partię Razem skutkowałyby podwyższeniem czasu pracy w ramach niepełnoetatowego zatrudnienia i „upychaniem" tych samych obowiązków w mniejszą liczbę godzin.

– Należałoby także przedyskutować na ile nasza gospodarka w kontekście produktywności i efektywności jest przygotowana na 35 godzinny tydzień pracy – tłumaczy. – Musimy wziąć pod uwagę, że w krajach UE standardem jest jednak 40 godzin w tygodniu, to jest kwestia konkurencyjności. Wszelkie modyfikacje powinno się natomiast pozostawić partnerom społecznym do dyskusji w ramach dialogu społecznego, oceny czy to już jest czas na taką dyskusję – proponuje.

Kolejna rzecz, na którą zwraca uwagę Lisicki, to wynagrodzenia. – Rozumiem, że idea jest taka, że zachowalibyśmy ekwiwalentność, czyli przychodząc na 35 godzin do pracy otrzymywalibyśmy niższe wynagrodzenie niż teraz. – zauważa. – Czy zatem przeanalizowano skutki, jakie proponowana zmiana miałaby dla wynagrodzeń? Pracownicy zatrudnieni w stawce godzinowej przepracowaliby przecież tylko 35 godzin tygodniowo – przypomina.

Przychylniejszym okiem na propozycję partii Razem patrzą związkowcy.

– To jest propozycja, którą należy rozważyć. Musimy zacząć dyskutować o skróceniu czasu pracy tym bardziej, że na dzień dzisiejszy jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów europejskich – podkreśla Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. – Przepracowanie jest w Polsce zjawiskiem powszechnym. Projekt partii Razem jest z pewnością dobrym punktem wyjścia do takiej dyskusji. Należy pamiętać również o tym, aby pracownicy nie tylko pracowali optymalną liczbę godzin, ale żeby ta praca odbywała się w godnych warunkach – zaznacza.

Ile pracują obywatele innych krajów europejskich?
Z danych Eurostatu wynika, że przeciętny Europejczyk pracuje 40,3 godzin tygodniowo. Brytyjczycy - nawet 42,3 godz. Za nimi są Cypryjczycy (41,7), Austriacy (41,4), Grecy (41,2).

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polacy są w czołówce najdłużej pracujących narodów. Krótszy tydzień pracy mają m.in. Irlandczycy (39 godzin), Włosi (38 godzin), Duńczycy (37,8 godzin) czy wspomniani wcześniej Francuzi.
Co ciekawe, ci ostatni w 2015 roku byli jednymi z najwydajniejszych pracowników w Europie. W zestawieniu OECD zajęli siódme miejsce wśród Europejczyków.

Więcej od nas pracują obywatele Chile, Meksyku czy Kostaryki. Rosjanie w skali roku spędzają w pracy nawet tydzień więcej niż Polacy, a Grecy - dwa tygodnie więcej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Najlepsze restauracje w Katowicach na randkę i dyskretne spotkanie ZDJĘCIA

MISS STUDNIÓWKI 2018 Zobacz zdjęcia królowych balów maturalnych

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Partia Razem proponuje 35 zamiast 40 godzin pracy w tygodniu. Czy to realne do wprowadzenia w Polsce? SONDA - Dziennik Zachodni

Komentarze 58

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof
Przykład Francji pokazuje, żeby nie iść tą drogą i w praktyce nie wpłynął na skrócenie czasu pracy, a jak już, to nieznacznie. Czytałem gdzieś, że po negatywnych skutkach skróconego czasu pracy chcą dopuścić nawet do 60 godzin pracy, więc hmm.
Za to jakby pomyśleć o elastycznym czasie pracy, to tak owszem. Jest wiele zawodów, gdzie się sprawdzi, krótszy czas pracy, ale są takie, że wysadzą gospodarkę na księżyc.
M
Mini Strant
Mylisz pojęcia. Bez względu na to jak to nazwiemy żaden zamordyzm , czy kapitalistyczny czy komunistyczny, nie jest dobry. To ze Chiny stały się potęgą jest wynikiem totalnego wyzysku Chińczyków. Praca po kilkanaście godzin dziennie, w soboty i niedziele również... Dziękuję za taki "SUKCES"
W naszych warunkach nie ma potrzeby a i tez trzeba przyznac ze nie każdy musi mieć wille z basenem. Nie każdy też jest zwolennikiem zwykłego konsumpcjonizmu. A pracować po 40 godz tygodniowo trzeba. Tylko po to by na emeryturze dostać 1000zł. Szajba! I jeszcze z łaski wyszarpiesz 2 tyg wolnego w lipcu jak szef będzie miał dobry humor. Życie nie polega na ciągłym zapierdzielaniu na rzecz pana X który chce wejść na giełdę.
M
Mini Strant
Zasada 3x8 była dobra 100 lat temu. Dzisiaj osiem godzin jest kompletnie niepotrzebne. Wystarczy 5-6 godzin pracy dziennie. Gdyby wprowadzono zasadę 5 godzin pracy dziennie bezrobocie zniknęłoby natychmiast!
S
Stiwen
Powiem tak, papier wszystko przyjmie ;)
J
Janusz
Uważam że weekend powinien mieć 3 dni, wolałbym nawet trochę mniej zarabiać ale mieć ten dodatkowy dzień. Pracuję już prawie 20 lat u różnych pracodawców, i odnoszę wrażenie że dla nich najważniejsze jest aby pracownik BYŁ w pracy, to co zrobił, jakie są wyniki, to już nie jest takie istotne, najważniejsze im dłużej się siedzi , i jeszcze lepiej w sobotę przyjść, tym lepiej. Cholerni pracocholicy!!!
L
LEON
Ja pracuje tyle samo od 8 lat.
P
Piotrek
Debil z ciebie i tyle nie warto komentować
J
January
Wynika z niej, że człowiek, który wcale nie pracuje jest najmniej zmęczony i w związku z tym najwydajniejszy.
K
Konstruktywny

Te komuchy to niech sobie za wschodnią granicą takie propozycje wysuwają.

B
Bartek
@ 01.02.2018 09:02

Widzisz problemy tam gdzie go tak naprawdę ich nie ma
Tam gdzie jest praca w ruchu ciągłym rozwiązania są dwa
- ósma godzina będzie godziną nadliczbową
lub
- ósma godzina będzie do "odświęcenia"- pracownik będzie miał o tyle godzin dłuższy urlop który będzie mógł wykorzystać lub na określonych warunkach "odsprzedać" pracodawcy, dla wyjaśnienie i gdybyś nie wiedział to "normalnego" urlopu nie można odsprzedawać i trzeba go wykorzystać
t
też z Niemiec
W dniu 01.02.2018 o 13:46, też z Niemiec napisał:

Co bardzo interesujące to to, że wszystkie te komentarze dotyczą zmian w prawie spółdzielczym. Gdzieś w tym artykule musi być jakieś drugie dno, którego niestety nie dostrzegam. Nie pozdrawiam frustratów.

Ups... Poprawka - artykuł o zmniejszeniu wymiaru czasu pracy. Reszta bez zmian.

t
też z Niemiec

Co bardzo interesujące to to, że wszystkie te komentarze dotyczą zmian w prawie spółdzielczym. Gdzieś w tym artykule musi być jakieś drugie dno, którego niestety nie dostrzegam. Nie pozdrawiam frustratów.

S
Samofinansujący
Sam widzisz , że pracując po 16 godzin jesteś mało wydajny.
r
russel
to chyba tobie twój neoliberalny guru balcerek POwiedział że jesteś bardziej wydajny od obywateli tych państw.jak masz gdzieś fakty wyliczenia mówiace, ze Polacy są bardziej wydajni niz Holendrzy itp. o których wspominałem to przyslij mi je proszę!:)p.s.ja żadnych ww. nazwisk nie przytoczyłem więc nie rozumiem do czego się twoja POdobno merytoryczna odPOwiedź odnosi?!oświeć mnie prawacki bogu neoliberalizmu:)
r
russel
hmm?...
Wróć na i.pl Portal i.pl