Menu Region

Para prezydencka z wizytą na Węgrzech. "To dzięki nam UE...

Para prezydencka z wizytą na Węgrzech. "To dzięki nam UE otrzeźwiała w kwestii imigracji" [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz (AIP)/TVN 24/X-News

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Andrzej Duda przebywa z wizytą na Węgrzech. Polski prezydent w piątek rozmawiał ze swoim węgierskim odpowiednikiem Jánosem Áderem. Politycy rozmawiali m.in. o swoich oczekiwaniach wobec trwającego szczytu UE w Brukseli poświęconemu kryzysowi imigracyjnemu oraz o współpracy gospodarczej Polski i Węgier. ZOBACZ ZDJĘCIA i VIDEO.
1/9

Andrzej Duda z wizytą na Węgrzech

(© Tibor Illyes)

  • Andrzej Duda z wizytą na Węgrzech
  • Andrzej Duda z wizytą na Węgrzech
  • Andrzej Duda z wizytą na Węgrzech
  • Andrzej Duda z wizytą na Węgrzech

TVN 24/X-News

Polski prezydent wraz z żoną rozpoczęli swoją trzydniową wizytę na Węgrzech w czwartek wieczorem. Andrzej Duda złożył wieniec i zapalił znicz pod Pomnikiem Katyńskim w Budapeszcie. Oficjalne powitanie pary prezydenckiej odbyło się jednak w piątek przed południem. Następnie Andrzej Duda i János Áder wzięli udział w rozmowach plenarnych.

Powodem wizyty Andrzeja Dudy w Budapeszcie jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który został uchwalony przez oba parlamenty w 2007 r. Okazją do spotkania były także zbliżające się 60. rocznice Poznańskiego Czerwca oraz węgierskiej rewolucji z 1956 r. To już czwarte spotkanie prezydentów od momentu objęcia przez Polaka prezydentury. - Możemy powiedzieć, że jesteśmy już starymi znajomymi - zażartował Andrzej Duda na konferencji prasowej, a obaj politycy zapewniali się o obopólnej przyjaźni oraz silnej relacji, która łączy Polskę i Węgry. Polski prezydent zaprosił też Jánosa Ádera do Poznania na obchody rocznicowe w czerwcu.

CZYTAJ TAKŻE: Zaniedbania BOR doprowadziły do wypadku Dudy? Błaszczak powołał zespół kontrolny

Jednym z głównym tematów rozmów polityków był kryzys imigracyjny w kontekście trwającego szczytu unijnego w Brukseli. Liderzy Unii Europejskiej starają się osiągnąć porozumienie z Turcją, które, jak wierzy Wspólnota, pomoże zahamować napływ uchodźców. - To ogromne szczęście, że Grupa Wyszehradzka [do której oprócz Polski i Węgier należą Słowacja i Czechy - red.] bardzo skutecznie działała na tym polu. To ona w znacznej mierze przyczyniła się do tego, że UE otrzeźwiała - stwierdził Áder na konferencji i, podobnie jak polski prezydent, wyraził nadzieję, że szczyt przyniesienie rozwiązanie.

- Te rozważania, które trwają już od trzech kwartałów wreszcie muszą się skończyć. Ta zwłoka napychała kieszenie przemytników ludzie o kolejne miliardy - zaakcentował węgierski prezydent. Z kolei Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Europa wreszcie podejdzie na poważnie do kwestii rozwiązania kryzysu imigracyjnego. - Ogromnie zależy zależy nam, aby wielka korzyść członkostwa w UE – wolność przemieszczania się i strefa Schengen – nie została zatracona - zapewniał polski przywódca.

CZYTAJ TAKŻE: "SE": Opona w prezydenckiej limuzynie uległa uszkodzeniu kilka godzin przed incydentem na A4

Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali także o współpracy m.in. w zakresie infrastruktury. W najbliższym czasie Polska ma zaopatrzyć Węgry w trolejbusy i autobusy przegubowe, politycy rozmawiali też o utworzeniu szybkiego i sprawnego połączenia kolejowego między oba krajami, które przyczyni się m.in. do rozwoju turystyki. - Bardziej wprawiona rowerzysta jedzie rowerem z Krakowa do Budapesztu w 13 godzin, czyli krócej niż pociągiem, więc to istniejące połączenie kolejowe pozostawia wiele do życzenia - mówił Andrzej Duda. Polak i Węgier rozmawiali też o współpracy gospodarczej, która, jak obaj zaznaczyli, jest dobra, ale może być jeszcze bardziej rozwinięta.

W piątek polski prezydent spotka się także z przedstawicielami polskiego biznesu i Polonią. Pary prezydenckie wezmą udział w otwarciu wystawy „Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu”, a sobotę w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Andrzej Duda spotka się także tego dnia z premierem Węgier Viktorem Orbánem, który obecnie przebywa w Brukseli.
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kartofel w gulaszu

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:-) (gość)  •

Maliniak

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prezydent Duda

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

odbudowuje siłę Wspólnoty Międzymorza (gość)  •

zbudowana przez Lecha Kaczyńskiego. Brawo! Wyszehrad, a potem Litwa, Łotwa i Estonia. Z Gruzją może na dzisiaj być problem, ale silny obóz przyciąga więcej chętnych, zagrozonych przez Rosję.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nazywać ksenofobię otrzeźwieniem to lekka przesada.

+2 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wieczorne bredy (gość)  •

Równie dobrze pierwszy komendant Auschwitz może sobie przypisać współczesną mody na tatuaże, wszak jako pierwszy kazał tatuować ludzi na taką skalę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Słup Kaczora

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ghb (gość)  •

Białoruś, Czech, Węgry te państwa to on może odwiedzać a gdzie USA nikt nie chce z nim tam rozmawiać . Zaden poważny polityk państw zachodnich nie spotka się z Duda

skomentuj

Nie zapominaj, że mamy doskonałe stosunki z ukrainą i gruzją.

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

amen (gość)  •

Jeśli będzie trzeba to w każdej chwili ruszą one z pomocą dla nas.

odpowiedzi (0)

skomentuj

655

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gg (gość)  •

No i jeszcze KRLD

odpowiedzi (0)

skomentuj