Menu Region

Lech Kowalski: Szukanie teczek to zadanie dla pionu...

Lech Kowalski: Szukanie teczek to zadanie dla pionu śledczego IPN

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Plaskota AIP

2Komentarze Prześlij Drukuj
Lech Kowalski: Szukanie teczek to zadanie dla pionu śledczego IPN Lech Kowalski: Szukanie teczek to zadanie dla pionu śledczego IPN

(© Paweł Relikowski)

Zabezpieczenie przez IPN materiałów archiwalnych w domu żony byłego szefa MSWiA, Marię Kiszczak wskazuje, że akta wytworzone przez służby bezpieczeństwa PRL znajdują się u osób, które nie mają do tego prawa.
Instytut Pamięci Narodowej w oświadczeniu wydanym 19 lutego przypomniał o ustawowym obowiązku przekazania do Oddziałowych Biur Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, dokumentów wytworzonych przez cywilne i wojskowe organy bezpieczeństwa PRL, m. in. Urząd Bezpieczeństwa, Służbę Bezpieczeństwa, Informację Wojskową i Wojskową Służbę Wewnętrzną. Dokumenty wytworzone przez służby są ważnym źródłem wiedzy o najnowszej historii Polski.

OŚWIADCZENIE LECHA WAŁĘSY: PANIE CENCKIEWICZ DZIĘKUJĘ ŻE OPUBLIKOWANE ZOSTAŁY TE MATERIAŁY


Zgodnie z art. 54 ustawy o IPN „ten kto powyższe dokumenty niszczy, ukrywa, uszkadza, usuwa lub uchyla się od ich przekazania, utrudnia lub udaremnia ich przekazanie Instytutowi Pamięci Narodowej – podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

- Teczki mogą być w posiadaniu szefów wydziałów SB. Należy też pamiętać o teczkach spraw bieżących, który były w archiwach wewnętrznych poszczególnych wydziałów. Piotr Wroński, były funkcjonariusz SB pisał w książce „Weryfikacja”, że nie było żadnego palenia akt. Uważam, że akta zostały sprywatyzowane. Zniknęły praktycznie wszystkie materiały stworzone przez IV departament SB, który zajmował się Kościołem katolickim – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press Piotr Jegliński, działacz opozycji w PRL, szef wydawnictwa „Editions Spotkania”.

Lech Kowalski, historyk wojskowości, autor biografii Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka ocenia, że szukanie teczek to zadanie dla pionu śledczego IPN, który ma do dyspozycji prokuratorów. - Gdybym kierował pionem śledczym IPN to w pierwszej kolejności złożyłbym wizyty w domach generałów Marka Dukaczewskiego i Gromosława Czempinskiego i zadałbym pytanie – czy są w posiadaniu dokumentów archiwalnych wagi państwowej, które winny znaleźć się w zasobach IPN. Zleciłbym moim podwładnym również odwiedzenie towarzysza Stanisława Kani, wdowy po generale Florianie Siwickim, generała Teodora Kufla, byłego szefa Wojskowej Służby Wewnętrznej, wdowy po generale Tadeuszu Tuczapskim. Podobne wizyty powinny zostać złożone w domu generała Józefa Baryły, byłego szefa Głównego Zarządu Politycznego LWP i u wszystkich członków Klubu generałów PRL – mówi AIP dr Lech Kowalski.

AKTA TW "BOLEK". CENCKIEWICZ: WAŁĘSA ZERWAŁ WSPÓŁPRACĘ, BO DOSTAWAŁ ZA MAŁO PIENIĘDZY ZA DONOSY


Zdaniem historyka wojskowości przez kilkanaście lat, jakie upłynęły IPN, prokuratorzy IPN nie wywiązali się ze swoich zadań. - Kiedy IPN próbowało postawić zarzuty gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu, to po 20 minutach spotkania z prokuratorem IPN z Katowic wiedziałem, że w konfrontacji z Jaruzelskim ten człowiek nie ma szans – ocenił dr Lech Kowalski.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jak teczek będą szukać, wtedy niemal jest i pewnym:

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wałęsę w jakiś sposób i w długim czasie wybronią: rodzina Michnik, historia, dzieci... (gość)  •

Ale któż obroni kolejnych? I których IPN wskaże iż oni byli szpiclami wyższego formatu niż ten dzisiaj osądzany, symbol. Jednak pokrótce znowuż się okaże, że tymi szpiclami być nie mogą, bo i te teczki nie mogą być oryginalnymi. Natomiast
SB była potęgą dlatego, bo ona nie miała szpicli! Z kolei kasę z ówczesnego budżetu SB sama sobie wypłacała. Jednak wówczas należy i wymyśleć opowiadanie w temacie, dlaczego wieloletni szef SB był i pozostał niezbyt zamożnym.
A przede wszystkim, był znacznie biedniejszym niż ci wszyscy z teczek!

odpowiedzi (0)

skomentuj

tak ,tak to już historia -bolek kto to był bolek ?siwo ,zeusie ,budo widzisz a ....

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

max wyborca PiS (gość)  •

NIE GRZMISZ !

odpowiedzi (0)

skomentuj