Ksiądz: Sakramenty kosztują, bo trzeba utrzymać kościół

Piotr Bera
Ksiądz Jan Mateusz Gacek
Ksiądz Jan Mateusz Gacek Piotr Krzyżanowski
"Jeżeli przyjdą młodzi ludzie i proszą o udzielenie ślubu, a ksiądz wyciąga cennik, to jest to barbarzyństwo. Tego nie można nazwać duszpasterstwem" - w tak ostrych słowach podczas przeprowadzonej za zamkniętymi drzwiami rozmowy z polskimi biskupami papież Franciszek miał skrytykować pobieranie przez księży opłat za sakramenty. - Sakramenty sprawuje się w kościele, a kościół trzeba utrzymać - odpowiada ksiądz Jan Mateusz Gacek, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

- Pamiętajmy, że sakramenty nie są rzeczą materialną, za którą trzeba zapłacić odpowiednią cenę. Wszystkie sakramenty są za darmo, przecież nikt nie kładzie skarbonki przy konfesjonale. Jednak sakramenty sprawuje się w kościele, a kościół trzeba utrzymać. Płaci się dlatego, że każdy katolik zgodnie z przykazaniem kościelnym ma obowiązek współuczestniczyć w utrzymaniu kościoła - przekonuje ksiądz Jan Mateusz Gacek w rozmowie z Gazetą Wrocławską.

- Przy okazji sprawowania sakramentów składa się ofiarę, która nie jest obowiązkowa. W mojej parafii wierni dają na ofiarę tyle, ile mogą. Z tych ofiar opłacamy światło, z którego korzystają parafianie, sprzątanie kościoła i domu parafialnego, gdzie mieszkają księża i wierni przychodzą załatwiać różne sprawy, m.in. udzielenia sakramentu. Do tego trzeba zapłacić kościelnemu i organiście, którzy chcą jak najlepiej wykonać swoją pracę - wylicza kapłan. - Jestem zwolennikiem dobrowolności, jeśli chodzi o wysokość ofiary. Jednego stać na więcej, a innego na mniej i wtedy nic nie płaci.

Legnicki kapłan twierdzi, że słowa papieża Franciszka są źle interpretowane. - Ojciec Święty mówiąc o darmowych sakramentach, myślał o niepobieraniu opłat za przygotowanie do nich - uważa ksiądz Gacek.
- Nie przesadzajmy z tą wysokością opłat. Jako proboszcz nigdy nie zrobię widełek cenowych. Ile wierni mogą zapłacić, tyle dają. Jednak jeśli taką decyzję podejmie biskup, to muszę się podporządkować - dodaje kapłan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ksiądz: Sakramenty kosztują, bo trzeba utrzymać kościół - Gazeta Wrocławska

Komentarze 195

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
współwłaściciel kościoła
Nie rozumiem kto dał księdzu Gackowi prawo do publicznej wypowiedzi w tak newralgicznych sprawach i do dowolnej, własnej interpretacji słów papieża Franciszka . Czyżby księdzu Gackowi zamarzyło się gwiazdorstwo i dyspozycyjność medialna . Swoją filozofię życia już przedstawił .
o
ola
Do wiadomości pana podaję,że ksiądz służy Panu Bogu,niestety nasze głupie państwo nie zadbało ,aby uregulować sytuację księży jeżeli chodzi o sprawy finansowe.Księża utrzymują się z ofiar ludzi.Ma pan pojęcie jak się żyje księdzu na wsi,gdzie dach Kościoła przecieka,musi kupić opał na zimę,ma do obsługi 4 lub 5 Kościołów a każdy wymaga remontu.Do każdego Kościoła musi dojechać bo są od siebie oddalone o kilka lub kilkanaście km.A Kościół trzeba ogrzać,zapłacić za prąd,wypłacić pensje organiście i kościelnemu.Nie ma pan o tym pojęcia,że pisze takie bzdury.A pobierane opłaty są na utrzymanie nie tylko siebie ale też Kościoła.Jak stać młodą parę na wynajęcie sali,zaproszenie ogromnej ilości gości,sesję fotograficzną w plenerze,zespół muzyczny to stać ich powinno być zapłacić za udzieloną posługę-nic w tym złego.A Ojciec św.tak gada bo ma wszystko podane pod nos.Nie ma zresztą zielonego pojęcia o tym co się dzieje w Polsce.Nie czuje tego.Zamiast robić selfi niech weźmioe się za modlitwę,jak to robił Jan Paweł II czy Benedykt.
S
Stelaż Stefana
Też
g
gupigłupek
....nie każda parafia zasługuje na księdza Jana Mateusza Gacka , a szkoda ........ sprawy ludzkie załatwia po Bożemu ........
A
Andrzej
........"Pamiętajmy, że sakramenty nie są rzeczą materialną, za którą trzeba zapłacić odpowiednią cenę".....
Błąd w rozumowaniu. Sakramenty traktowane są właśnie jak usługa niematerialna. A firmy, które takie usługi świadczą (np. usługi prawne, konsultingowe itp.) nie robią tego za darmo. W tym przypadku jest to usługa religijna. Bo tak ją księża traktują, nazywając dla niepoznaki posługą. Są one jednym ze źródeł utrzymania infrastruktury kościelnej, a także pokrycia kosztów osobowych. I tu dochodzimy do sedna rzeczy. Duchowość, sakramenty, różne świętości to jedno. Ale cieknący dach, urwana rynna czy pensja dla kościelnego to drugie. W ten sposób powstaje swoisty oksymoron, zestawienie dwóch pojęć: święty sakrament - jego wymiar finansowy.
To musi zostać wreszcie uregulowane poprzez wprowadzenie niewielkich, ale stałych odpisów od pensji czy emerytury każdego, kto deklaruje się jako katolik. Dla przeciętnego wyznawcy nie będzie to żadnym znaczącym obciążeniem tym bardziej, że odpadnie wtedy zbieranie na tacę czy opłaty właśnie za posługę religijną.
t
typowy
seba!
D
Diabuł
...że panowie księża nie mogą sprzątać swoich posiadłości, prać swoich gaci i przygotować sobie jedzonka a potem pozmywać? Nie obowiązuje ich oszczędny styl życia i obniżanie zbędnych kosztów w miejsce żerowania na bazie swoich kanonów?
Nie obowiązuje ich to co nakazuje ich naczelny przełożony tylko własna interpretacja dla własnej wygody? Pytań jest wiele, ale co tam...
j
jak to się skończy
Ks. Hajdun już nie ma sił, ale nałóg mocniejszy od niego.
G
Gość
km
k
km
debil
e
emerytka
Ksiadz przywozony samochodem prywatnym zamawiajacego posluge... na cmentarz pochowac zmarlego.... i za ok 1 godziny zada albo dostaje kilka stow..bez rachunku, pokwitowania!!! tak jest za slub, za chrzciny itd itd..Panstowo Polskie finansuje remonty "zabytkowych"' i budowy nowych kosciolow, ktore stoja puste ....TO NAZYWA SIE RAJ DLA NIEROBOW...ZYJA JAK PACZKI W MASLE I....WCALE NIE BOJA SIE BOGA!!!
E
Edward
Proboszcz Krzysztof Hajdun nadal zamroczony alkoholem. Dlatego wybrali go na duszpasterza ludzi pracy. Parafianie cierpią, młodzież ucieka z kościoła, dzieci się boją.
r
ryj
wypasiony!
p
parafianin
Nie wszyscy są pazerni ,porozmawiaj z Jezuitami .
a
ateista
lepiej wrzucic zulowi pare groszy.wtedy wiem,ze pomoglem oraz wspomoglem.czarnemu-nigdy.darmozjadow nie utrzymuje.niech sprzedadza swoje samochody,wyposazenia pleban.te czary mary,herezje sa smieszne.a do cyrku nie chodze.
Wróć na i.pl Portal i.pl