Menu Region

Kryzys rządowy na Ukrainie. Rząd Arsenija Jaceniuka stracił...

Kryzys rządowy na Ukrainie. Rząd Arsenija Jaceniuka stracił większość w parlamencie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak (AIP)

Prześlij Drukuj
Ukraina coraz bardziej pogrąża się w kryzysie rządowym. W czwartek rząd Arsenija Jaceniuka stracił większość w parlamencie, po tym jak 26 posłów z partii Samopomoc opuściło koalicję.
1/2

Arsenij Jaceniuk

(© Sergei Chuzavkov)

Koalicję rządową opuściła partia Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego. To oznacza, że przeforsowanie jakiejkolwiek nowej ustawy stanie się dla rządu bardzo trudnym zadaniem. Dlatego Jaceniuk już podjął starania o zwiększenie „stanu posiadania” parlamentarzystów, tak by odzyskać większość w parlamencie – informuje agencja AP. – Partia Samopomoc nie może być dłużej w sojuszu z siłami politycznymi, które stały się uczestnikami przewrotu oligarchicznego w parlamencie. Właśnie dlatego podjęła decyzję o wyjściu z koalicji – powiedział szef frakcji parlamentarnej ugrupowania Ołeh Bereziuk.

Niewykluczone są teraz wcześniejsze wybory parlamentarne. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko za wszelką cenę chce jednak uniknąć takiego scenariusza, obawiając się, że może dojść do dalszej destabilizacji kraju. Szef rządu Aresnij Jaceniuk powiedział, że jeszcze w czwartek będzie rozmawiał o nowej koalicji z Poroszenką, blokiem parlamentarnym i Radykalną Partią deputowanego Ołeha Laszki.
We wtorek w parlamencie zebrano 150 podpisów pod wnioskiem o dymisję premiera. Jaceniuk nie został jednak odwołany. Deputowani odrzucili co prawda w głosowaniu sprawozdanie rządu, ale zabrakło im głosów, nie mogli więc wyrazić wobec niego wotum nieufności.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się