Menu Region

Egipt: W grobowcu Tutenchamona znajdują się dodatkowe...

Egipt: W grobowcu Tutenchamona znajdują się dodatkowe komory? Archeolodzy na tropie Nefertiti

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak (AIP)

Prześlij Drukuj
W Egipcie dokonano niezwykłego odkrycia. W grobowcu Tutenchamona w Dolinie Królów mają znajdować się dwie dodatkowe komory. Jedna z nich może być miejscem pochówku macochy Faraona, królowej Nefertiti.
1/6

Kopia grobowca Tutenchamona w Dolinie Królów

(© Khalil Hamra)

  • Złota maska Tutenchamona
O znalezisku poinformował egipski minister ds. starożytności Mamduh el-Damati podczas konferencji prasowej w Kairze. To wstępne wyniki badań przeprowadzonych w listopadzie w grobowcu za pomocą specjalistycznego sprzętu przez japońskiego naukowca Hirokatsu Watanabe – podaje agencja Reutersa.

Według ministra, obecność pomieszczeń za ścianami i znajdującej się tam materii organicznej i metali jest niemal pewna. Ostatecznie ma zostać potwierdzona pod koniec marca.- Możemy potwierdzić obecność komór na 90 procent, ale jeśli mamy iść dalej z naszymi poszukiwaniami, musimy być pewni na 100 procent- mówił.

CZYTAJ TAKŻE: Grobowiec, który może być kluczem do zrozumienia Nefertiti, królowej-feministki

Zainteresowanie królową Nefertiti jest ogromne. Kobieta zmarła w XIV wieku p.n.e. i jest uważana za macochę Tutanchamona. Jeśli jej miejsce pochówku się potwierdzi, będzie to najbardziej niezwykłe archeologiczne odkrycie w tym stuleciu. Takiego zdania jest m.in. el-Damati.

- To może być odkrycie, którego świat nie widział od lat. Ważne zarówno dla historii Egiptu, jak i dla historii świata – powiedział minister. Korzyści jest więcej. Znalezisko mogłoby przyciągnąć turystów z całego świata. Tych przez polityczny chaos w Egipcie z roku na rok maleje.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się