Menu Region

Cofnięto decyzję o wstrzymaniu ekshumacji na Łączce....

Cofnięto decyzję o wstrzymaniu ekshumacji na Łączce. "Wydobędziemy bohaterów z bezimiennych dołów"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Deja (AIP)

2Komentarze Prześlij Drukuj
Prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański poinformował, że decyzja o wstrzymaniu prac ekshumacyjnych na wojskowych Powązkach została cofnięta. – Prawdopodobnie w czerwcu ruszą prace ekshumacyjne – mówi w rozmowie dla AIP syn uczestnika kampanii wrześniowej i członka Tajnej Armii Polskiej. ZOBACZ VIDEO.
1/2

Prace ekshumacyjne na Łączce w 2011 r.

(© Alik Keplicz)– Poprzednie władze zablokowały prace przeszło trzy lata temu, uniemożliwiając odnalezienie i zidentyfikowanie wszystkich żołnierzy niezłomnych, wyklętych przez komunistów.
Teraz państwo je odblokuje i otworzy się droga nie tylko do powrotu naszych bohaterów z niepamięci, ale i bezimiennych dołów. Każdy w końcu zasłużył na swój grób – rodziny na to czekają – mów Tadeusz Płużański w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

– To uhonorowanie sprawy, za którą walczę, ja i Fundacja Łączka. Naszym priorytetem jest ekshumowanie wszystkich naszych żołnierzy wyklętych, żołnierzy niezłomnych – mówił Tadeusz Płużański po odebraniu we wtorek z rąk prezydenta Krzyżu Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. – Uroczystość w Pałacu Prezydenckim pokazuje, że Polska się o nich upomina. Nie o drugą stronę, nie o morderców, oprawców, to mam nadzieję mamy już za sobą. Teraz głowa państwa wyraźnie pokazuje do jakich wartości i postaw państwo polskie nawiązuje – ocenia Płużański.

– Zostałem przez prezydenta zobowiązany, by dalej tę sprawę prowadzić. Mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem organizacji takich jak Fundacja Łączka, a przede wszystkim państwa polskiego doprowadzimy sprawę do końca – zaznacza Płużański, wskazując, że wymaga to dokończenia ekshumacji przy kwaterze „Ł” na wojskowych Powązkach w Warszawie oraz wielu innych podobnych miejsc w całej Polsce. – Bez tego nie dokonamy identyfikacji i upamiętnienia ofiar reżimu w postaci wielkiego narodowego panteonu. Będziemy wspólnie z panem prezydentem i władzą wykonawczą pracować, żeby się to w końcu udało – mówi Płużański.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Wstrzymanie poszukiwań i ekshumacji

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aa (gość)  •

Czy możemy poznać pełną treść decyzji o wstrzymaniu prac ( łącznie z uzasadnieniem, argumentacją, ewentualnie z wcześniejszym wnioskiem ) i autorów wszystkich dokumentów ? Może się okazać, że : 1. ma ona charakter wybitnie polityczny albo 2. wydał ją jakiś referencina bo np. obawiał się wypadku w wykopie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sprawiedliwosc Dziejowa.

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakauer (gość)  •

Ostatni dzwon, by wziac sie za katow i ich zdemoralizowany pomiot.

odpowiedzi (0)

skomentuj