Akt oskarżenia przeciwko prokuratorom i sędziemu. Za działalność przeciwko członkom "Solidarności"

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Byli prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Krakowie oraz były sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego zostali oskarżeni
Byli prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Krakowie oraz były sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego zostali oskarżeni fot. Karolina Misztal
Byli prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Krakowie Andrzej G., Jerzy Ch. i Marek G. oraz były sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego Roman D., zostali oskarżeni o bezprawne pozbawienie wolności dziewięciu osób, w większości członków NSZZ „Solidarność”.

Akt oskarżenia do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie skierowała oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Oskarżonym zarzucono bezprawne pozbawienie wolności dziewięciu osób w 1982 roku w Krakowie, aresztowaniu ich i wnioskowaniu o wymierzenie kar pozbawienia wolności oraz orzeczeniu kar.

Śledztwo dotyczyło działań prokuratorów i sędziów wojskowych, w trzech postępowaniach karnych, w których oskarżonym zarzucono sporządzanie i rozpowszechnianie pism mających zawierać fałszywe wiadomości, mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy, co stanowiło przestępstwo określone w dekrecie o stanie wojennym.

Podczas śledztwa ustalono, iż pokrzywdzeni, w okresie od stycznia do marca 1982 roku zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy SB w związku z ujawnieniem na terenie Krakowa-Nowej Huty i Nowego Targu kolportażu ulotek i wydawnictw o treści rzekomo zawierającej „nieprawdziwe wiadomości mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy”.

Skazani za rozpowszechnianie biuletynu "S"

W prowadzonych śledztwach zostali oni tymczasowo aresztowani przez prokuratorów Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Krakowie, a następnie skazani przez Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego na kary pozbawienia wolności od 1 roku i 6 miesięcy do 3 lat.

Rozpowszechniane przez pokrzywdzonych materiały, w tym Biuletyn Informacyjny NSZZ ,,Solidarność”, zawierały opisy realiów stanu wojennego w Polsce i były wyrazem sprzeciwu pokrzywdzonych wobec sytuacji panującej wówczas w kraju. Działania te nie stanowiły przestępstwa, nawet przy uwzględnieniu obowiązujących wówczas przepisów prawa karnego oraz reżimu prawnego stanu wojennego.

„Rozpowszechniając opisane materiały pokrzywdzeni nie popełnili przypisanego im przestępstwa, a tym samym ich tymczasowe aresztowanie, a następnie żądanie orzeczenia bezwzględnych kar pozbawienia wolności i wymierzenie takich kar było działaniem bezprawnym i stanowiło akt represji” - napisano w komunikacie Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

Źródło: Polskie Radio 24

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl