Akademia Marynarki Wojennej od kuchni. W jakich warunkach szkolą się przyszli oficerowie Wojska Polskiego? ZDJĘCIA

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdynia. Akademia Marynarki Wojennej od kuchni. W jakich warunkach szkolą się przyszli oficerowie Wojska Polskiego?
Gdynia. Akademia Marynarki Wojennej od kuchni. W jakich warunkach szkolą się przyszli oficerowie Wojska Polskiego? Jakub Steinborn
Na krańcu Oksywia w Gdyni znajduje się Port Wojenny, zaś tuż przed nim Akademia Marynarki Wojennej, uczelnia wojskowo-cywilna, w której do pełnienia służby przygotowują się przyszli oficerowie Wojska Polskiego. Prócz nich wykształcenie zdobywają tam także studenci cywilni oraz podchorążowie z Arabii Saudyjskiej, Kataru i Kuwejtu. Jak podkreśla kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej: "polska uczelnia pod względem szkolenia oficerów innych państw znajduje się w czołówce Europy".

- Nie będzie w moich słowach przesady, jeżeli powiem, że Akademia Marynarki Wojennej stała się jedną z najlepszych uczelni morskich w Europie - mówi kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. - O naszej mocnej pozycji świadczą nasi absolwenci wojskowi i cywilni, a także oficerowie z innych państw. Weryfikacja wiedzy zdobytej w Gdyni, do której dochodzi w ich krajach pochodzenia, sprawia, że znajdują się oni w gronie najlepszych oficerów.

Akademia Marynarki Wojennej to miejsce szczególne, co podkreśla nie tylko kadra dydaktyczna, ale również i studenci, a może i absolwenci zwłaszcza ci, którzy w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" zwracają uwagę przede wszystkim na wsiąknięcie w tryb marynarskiego życia i fakt, że Akademia Marynarki Wojennej stała się dla nich owszem miejscem, gdzie zdobyli wykształcenie, ale również miejscem, w którym rozpoczęli nowy rozdział swojego życia.

Jak podkreśla kadm. Tomasz Szubrycht, absolwenci Akademii Marynarki Wojennej, którzy opuszczają jej mury, darzą ją sentymentem.

- To nasi lobbyści, ale w dobrym tego słowa znaczeniu - podkreśla rektor-komendant AMW. - Jeżel jeden, dwóch naszych absolwentów przekaże wiedzę na temat Akademii Marynarki Wojennej, na temat samej marynarki wojennej trzem, czy czterem kolejnym osobom, to ta świadomość i wiedza na temat, chociażby polskiego wojska wzrasta.

Zdaniem kadm. Tomasza Szubrychta, to co w 100-letniej historii znacząco zmieniło Akademię Marynarki Wojennej, to wejście studentów cywilnych do gmachu uczelni na Oksywiu.

- Wejście studentów cywilnych do Akademii Marynarki Wojennej sprawiło, że nasze marynarskie środowisko stało się mniej hermetyczne - dodaje kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. - Trudno dzisiaj wyobrazić sobie dowolną uczelnię wojskową bez studentów cywilnych. Stali się naszą integralną częścią, wrośli w nas. Studenci wojskowi i cywilni to kolejne pokolenie naszej wspólnej marynarskiej rodziny, z której, jako rektor, jako profesor, jako admirał, jestem dumny.

W 2022 roku Akademia Marynarki Wojennej świętuje swoje 100-lecie. To zatem idealna okazja do tego, aby z bliska zobaczyć, jak wygląda uczelnia morska, uczelnia wojskowa, uczelnia cywilna z bliska.

Swoje 90-lecie z kolei obchodzi również w tym roku Wydział Mechaniczno-Elektryczny Akademii Marynarki Wojennej.

- W dniu 3 czerwca 2022 roku Wydział Mechaniczno-Elektryczny będzie obchodził uroczystość 90-lecia swojego istnienia - mówi dr Agata Załęska-Fornal, prodziekan ds. kształcenia i studenckich Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego AMW. - Na uroczyste Sympozjum 90-lecia zaprosiliśmy gości, którzy na przestrzeni lat współpracowali z Wydziałem, byli jego pracownikami. Uroczystości będą miały miejsce w Audytorium Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Śmidowicza 69.

Podstawowym zadaniem Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego, spójnym z misją Akademii Marynarki Wojennej, jest kształcenie oficerów mechaników okrętowych oraz kadry inżynierskiej dla potrzeb przemysłu okrętowego i gospodarki regionu. Kształcenie jest realizowane zgodnie ze standardami Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Infrastruktury i Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Działalność wydziału realizowana jest poprzez kształcenie oparte na badaniach, rozwoju wiedzy i transferze technologii, a także współpracy regionalnej w zgodności ze standardami i poziomem współczesnej wiedzy. Wydział Mechaniczno-Elektryczny, dzięki efektom badań naukowych i szerokiemu zakresowi kształcenia odgrywa znaczącą rolę w systemie polskiej nauki i edukacji. Pozytywnie przyczynia się do rozwoju Trójmiasta i całego Pomorza.

Szczególną wagę w programach działania Wydziału przykłada się do zagwarantowania wysokiego poziomu kształcenia akademickiego i badań naukowych, wychowania nowych pokoleń inżynierów mechaników, mechatroników, automatyków, informatyków jak również dalszego doskonalenia wiedzy absolwentów.

- Wydział Mechaniczno-Elektryczny Akademii Marynarki Wojennej korzystając z bogatych ponad 90-letnich tradycji kształcenia kadr technicznych na potrzeby Marynarki Wojennej oraz gospodarki narodowej w myśl przesłania Amor Patriae Suprema Lex, a także zgodnie z przesłaniem Morze, Ojczyzna, Obowiązek kształtuje przede wszystkim poczucie patriotyzmu, honoru, godności oraz odpowiedzialności za losy Ojczyzny i spraw morskich - mówi dr Agata Załęska-Fornal. - Wizją Wydziału jest utrzymanie statusu jednostki akademickiej realizującej proces kształcenia i prowadzącej badania naukowe w dziedzinie nauk technicznych na najwyższym poziomie, dbającej o najwyższą jakość kształcenia oraz zdobywanie umiejętności i postaw zgodnych z ponad 90-letnią tradycją i wymogami współczesności.

Za jako jeden ze swoich flagowych projektów WME AMW wskazuje projekt MareMathics - innowacyjne podejście w nauczaniu i uczeniu się matematyki dla studentów uczelni morskich. Realizacja projektu jest koordynowana przez Wydział Morski Uniwersytetu w Splicie, zgodnie z kartą beneficjenta Erasmus+.

W ramach projektu MareMathics zostały opracowane metody uczenia się i nauczania matematyki dla studentów studiujących w uczelniach morskich. Celem wszystkich działań podejmowanych w ramach projektu Maremathics było opracowanie takich metod nauczania, aby studenci łatwiej przyswajali wiedzę matematyczną, a co za tym idzie, osiągali widoczne lepsze wyniki na egzaminach i zaliczeniach.

Projekt dał wsparcie nauczycielom wykładającym matematykę w postaci innowacyjnych metod nauczania z wykorzystaniem współczesnych narzędzi informatycznych.

Oprócz Uniwersytetu w Splicie partnerami projektu są następujące uczelnie: Tallinn University of Technology, Estonian Maritime Academy, Latvian Maritime Academy, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz prof. Toni Milun z Chorwacji.

Akademia Marynarki Wojennej w ramach swojej rocznicy powstania zaplanowała wiele licznych atrakcji oraz wydarzeń naukowo-kulturalnych. "Dziennik Bałtycki" jubileusz 100-lecia objął patronatem medialnym.

Gdynia. Akademia Marynarki Wojennej od kuchni. W jakich warunkach szkolą się przyszli oficerowie Wojska Polskiego?

Akademia Marynarki Wojennej od kuchni. W jakich warunkach sz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl