69 lat temu urodziła się Daria "Duśka" Trafankowska, odtwórczyni roli Danuty Dębskiej w "Na dobre i na złe"

Damian Kelman
Damian Kelman
Daria Trafankowska i Andrzej Pieczyński.
Daria Trafankowska i Andrzej Pieczyński. PAP/Stefan Kraszewski
Na szklanym ekranie widzowie mogli oglądać ją przez niemal ćwierć wieku. Występowała w polskich serialach, jak chociażby "Na dobre i na złe", a także filmach - m.in. "Życie za życie. Maksymilian Kolbe". Użyczała głosu postaciom i występowała na deskach teatru. W dniu 69. rocznicy urodzin, przypominamy postać Darii Trafankowskiej.

Spis treści

Jak wyglądał debiut Darii Trafankowskiej?

Daria Trafankowska urodziła się 5 stycznia 1954 roku w Poznaniu, a jej debiut aktorski przypada na 1976 rok, gdy zagrała w filmie "Zdjęcia próbne" w reżyserii Agnieszki Holland, czyli produkcji, w której wcieliła się w rolę głównej bohaterki - Anki, dziewczyny marzącej o karierze filmowej trafiającej na zdjęcia próbne do nagrywanego filmu.

Akcja rozpoczyna się w momencie zakończenia roku szkolnego przez maturzystów, a następnie główna bohaterka i jej kolega Paweł (Andrzej Pieczyński) wybierają fotografie, by wysłać je do produkcji.

Jak jednak podaje portal filmpolski.pl, aktorka na ekranach pojawiła się dużo wcześniej - wystąpiła w krótkiej, czternastominutowej produkcji "O dziatkach niejadkach", która miała za zadanie w edukacyjny sposób poruszyć problem dzieci niechcących jeść. Film powstał w 1961 roku, czyli gdy Trafankowska miała 7 lat.

Kariera Darii Trafankowskiej

Po szkole średniej zajęła się pracą. Początkowo działała jako lektorka i dziennikarka radiowa, a w międzyczasie studiowała na Wydziale Aktorskim Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Nim zdobyła dyplom, pracowała w teatrach, a także zadebiutowała w roli serialowej w "Polskich drogach", gdzie zagrała Kasię Kozakiewicz.

Po skończeniu szkoły aktorskiej, znalazła zatrudnienie w warszawskich teatrach, takich jak Teatr Narodowy i Teatr Powszechny, a także kontynuowała karierę na szklanym ekranie. Występowała w różnych produkcjach, jak chociażby:

  • "Tato" - jako Małgorzata Piotrowska,
  • "Polska śmierć" - żona Roberta,
  • "Pożegnanie z Marią" - żona reżysera,
  • "Życie za życie. Maksymilian Kolbe" - Matka Kolbe'go,
  • "Dom" - Jadźka.

W międzyczasie też występowała na deskach teatru, biorąc udział w spektaklach największych polskich dzieł, dla przykładu: "Ferdydurke" czy "Wesele". Była też lektorką i udzielała głosu w dubbingu, a nawet prowadziła program telewizyjny "Szalone liczby" dla najmłodszych widzów, ale największą sławę i rozpoznawalność przyniosła jej niepodważalnie jedna rola. Jest to postać Danuty Dębskiej, oddziałowej z serialu "Na dobre i na złe" opowiadającego o przygodach lekarzy ze szpitalu w Leśnej Górze. Można powiedzieć, że rolę tę zachowała do końca życia, ponieważ w produkcji brała udział jeszcze na miesiąc przed śmiercią.

Daria Trafankowska i Artur Żmijewski na planie serialu "Na dobre i na złe".
Daria Trafankowska i Artur Żmijewski na planie serialu "Na dobre i na złe". PAP-PIOTR KOWALSK

Życie prywatne gwiazdy "Na dobre i na złe"

Daria Trafankowska prywatnie była żoną Waldemara Dzikiego - znanego reżysera i producenta filmowego - u którego wystąpiła w kilku filmach, jak chociażby we wspomnianym już "Życiu za życiu" czy też "Cudownym dziecku". Syn pary - Wit - nawet wspólnie z matką wystąpił w jednym filmie, grając Maksymiliana Kolbe'go z dzieciństwa.

Gwiazdorskie Ostatki - bal z udziałem gwiazd polskiej telewizji. Nz. aktorzy Daria Trafankowska i Cezary Żak
Gwiazdorskie Ostatki - bal z udziałem gwiazd polskiej telewizji. Nz. aktorzy Daria Trafankowska i Cezary Żak TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk

Niestety, małżeństwo nie przetrwało próby czasu i para rozwiodła się po tym jak reżyser zaczął spotykać się z Małgorzatą Foremniak, która zresztą Trafankowską znała dość dobrze, ponieważ obie były jednymi z głównych postaci "Na dobre i na złe".

Nie zrujnowało to jednak ich przyjaźni, co podkreślała aktorka wiele lat temu na łamach tygodnika "Świat i Ludzie", mówiąc, że "bardzo lubi Małgosię". Nową partnerkę ojca zaakceptował zresztą też syn Darii, a nawet zaprzyjaźnił się z córką Foremniak.

Daria Trafankowska zmarła 9 kwietnia 2004 r., po niemal rocznej walce z rakiem trzustki. Została pochowana na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Przez życie gwiazda serialu "Na dobre i na złe" zaskarbiła sobie sympatię nie tylko swoimi rolami na ekranie i deskach teatrów, ale też ogromnym sercem i chęcią pomocy, o czym niejednokrotnie wspominali jej najbliżsi. To sprawiło, że w 2007 roku stworzyli oni Fundację im. Darii Trafankowskiej, która wspiera ratowanie zdrowia i życia artystów.

od 16 lat

Ted

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl