613. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Już dziś odbędzie się inscenizacja wielkiego zwycięstwa Polaków nad Zakonem Krzyżackim

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Po raz 25. na polach pod Grunwaldem będzie można zobaczyć inscenizację bitwy z 1410 roku. To historyczne wydarzenie, które przyciąga 1,5 tys. rekonstruktorów z różnych zakątków świata, odbędzie się już dziś, ale tydzień średniowiecza na Warmii i Mazurach rozpoczął się już w środę.

Lokalne władze zachęcają do udziału w obchodach rocznicy Bitwy pod Grunwaldem

"Podczas jedynego w swoim rodzaju wydarzenia odtworzymy tę ważną chwilę naszej przeszłości już po raz dwudziesty piąty. Zapierające dech w piersiach widowisko, barwne stroje, dynamiczne manewry i odgłosy bitwy ożywią ten historyczny moment przed oczami każdego z nas. 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu rozegrała się epicka bitwa, która zmieniła bieg historii Europy"- zachęca marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Organizatorzy "zapraszają na podróż w przeszłość, do czasów, gdy Polska walczyła o swoją niezależność i pozycję na Starym Kontynencie". Średniowieczne obozowiska, warsztaty, pokazy, koncerty i turnieje rozpoczęły się już w środę. W kulminacyjnym momencie, w rocznicę starcia, w sobotę 15 lipca, na ubitym polu zgromadzi się 1,5 tys. zbrojnych.

"Dołączcie do nas na Polach Grunwaldu, by wspólnie celebrować naszą wielką przeszłość i jedno z najważniejszych zwycięstw polskiego oręża. Przybywajcie tłumnie, aby razem uczcić nasze historyczne dziedzictwo i doświadczyć niezapomnianych emocji, jakie niesie ze sobą to wyjątkowe wydarzenie"- podkreślił marszałek Brzezin.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem rozpocznie się już o 15:00

W sobotę na Wzgórzu Pomnikowym o 12.30 zaplanowano Apel Grunwaldzki. O 14.00 rekonstruktorzy wymaszerują na pole bitwy, gdzie o g. 15.00 rozpocznie się inscenizacja bitwy z 1410 r.

Po niej widzowie będą mogli posłuchać koncertów oraz zobaczyć pokaz mody średniowiecznej. Dni Grunwaldu zakończą się w niedzielę.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mirap
Byłam już dość dawno temu. Warto to przeżyć, długo się nie zapomina.
P
PI Grembowicz
Były dwie a nawet trzy Msze św. dla WJ i otoczenia tuż przed bitwą!

Plus oczekiwanie na stosowny moment na rozpoczęcie bitwy.

Wiara czyni cuda!

Zwycięstwo

Wolność

Niepodległość
R
Radek
"Polska walczyła o swoją niezależność i pozycję na Starym Kontynencie". Nie do końca tak było. Jagiełło umiejętnie wmanewrował Polskę w konflikt z Zakonem, udzielając wsparcia powstaniu na Żmudzi.
h
he
Mateusz, zna bitwę, on brał w niej udział.
Wróć na i.pl Portal i.pl